Aircraft 001 Data
22
aircraft records found
001
2021 Korean Aerospace Industries KF-21 Boramae, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Korean Aerospace Industries |
| Model | KF-21 Boramae Search all Korean Aerospace Industries KF-21 Boramae |
| Year built | 2021 |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric F414-GE-400K |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | Under development |
Owner
| Owner | Korean Aerospace Industries |
| Address |
Sacheon, South Gyeonsag Korea, Republic of |
001
2019 Korean Air MUAV, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Korean Air |
| Model | MUAV Search all Korean Air MUAV |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status |
Owner
| Owner | South Korea - Air Force |
| Address |
, Korea, Republic of |
001
2008 Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon, c/n WJ-1
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-16C Fighting Falcon Search all Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | WJ-1 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric F100-GE-129 |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 2009-05-22 |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
, Greece |
001
2000 Raytheon T-6A Texan II, c/n PG-1
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | T-6A Texan II Search all Raytheon T-6A Texan II |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | PG-1 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-68 |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
Kalamáta Air Base, Greece |
001
1995 Fokker 70 (F-28-0070), c/n 11561
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 70 (F-28-0070) Search all Fokker 70 (F-28-0070) |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 11561 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 80 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay 620-15 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | Withdrawn from service |
| Delivery Date | 2017-09-05 |
Owner
| Owner | Myanmar Air Force |
| Address |
, Myanmar |
001
1983 Skye Treck SKYSEEKER MK III, c/n 3 0206
Airframe Info
| Manufacturer | Skye Treck |
| Model | SKYSEEKER MK III Search all Skye Treck SKYSEEKER MK III |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 3 0206 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | ROTAX SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | Gagnon Sylvain |
| Address |
Rimouski, Québec G5L7Z6 Canada |
001
IVOLGA
1983 Mil Mi-9, c/n 001 l/n 220001
Latest photos of 001
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-9 Search all Mil Mi-9 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Line Number (L/N) | 220001 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117Mt |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Alternative Code/Name | IVOLGA |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Hungary Air Force |
| Address |
Szolnok, Jász-Nagykun-Szolnok Hungary |
001
1978 General Dynamics F-16B Netz, c/n 6W-1
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16B Netz Search all General Dynamics F-16B Netz |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 6W-1 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric F110-GE-100 |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | Active service - 140 Squadron |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
Nevatim Air Base, Israel |
001
1976 Beech 200 King Air, c/n BB-125
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 King Air Search all Beech 200 King Air |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | BB-125 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | Withdrawn from service |
| Delivery Date | 1976-00-00 |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Guatemalteca |
| Address |
La Aurora, Guatemala |
001
1971 Cessna 182N, c/n 182-60462
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182N Search all Cessna 182N |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 182-60462 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 1971-02-15 |
Owner
| Owner | Dubai Police |
| Address |
, United Arab Emirates |
001
1971 Lake LA-4-200, c/n 473
Airframe Info
| Manufacturer | Lake |
| Model | LA-4-200 Search all Lake LA-4-200 |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 473 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | Written off |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Arab Emirates |
001
1969 Lockheed L-1329 JetStar 8, c/n 5136
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329 JetStar 8 Search all Lockheed L-1329 JetStar 8 |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 5136 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Libyan Arab Jamahiriya |
001
1967 Sud Aviation Ludion, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Sud Aviation |
| Model | Ludion Search all Sud Aviation Ludion |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | SEPr S178 |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | preserved |
Owner
| Owner | Air & Space Museum (Musée de l'air et de l'espace) |
| Address |
Le Bourget, France |
001
AE
1959 Sud SE-3160 Alouette III, c/n 01
Airframe Info
| Manufacturer | Sud |
| Model | SE-3160 Alouette III Search all Sud SE-3160 Alouette III |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 01 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Artouste IIIB |
| Also Registered As |
F-ZWVQ
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Alternative Code/Name | AE |
| Current Status | Preserved at Dax |
Owner
| Owner | Musée de l'ALAT et de l'Hélicoptères |
| Address |
, France |
001
1959 Boeing 707-124, c/n 17612 l/n 56
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-124 Search all Boeing 707-124 |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 17612 |
| Line Number (L/N) | 56 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3C-6 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
, Israel |
001
1951 North American T-6G Texan, c/n 182-720
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | T-6G Texan Search all North American T-6G Texan |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 182-720 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1340-AN-1 rated at 550 hp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Israeli Air Force Museum |
| Address |
Hatzerim Air Base, Israel |
001
1948 Samu-Geönczy SG-2 Kékmadár, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Samu-Geönczy |
| Model | SG-2 Kékmadár Search all Samu-Geönczy SG-2 Kékmadár |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Walter Minor |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Közlekedési Muzeum Budapest |
| Address |
Traffic Museum, Petöfi Hall Budapest, Hungary |
001
Mikoyan-Gurevich MiG-15bis, c/n 5001
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-15bis Search all Mikoyan-Gurevich MiG-15bis |
| Construction Number (C/N) | 5001 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | Withdrawn from use |
| Delivery Date | 1962-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1971-00-00 |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
001
Sikorsky S-76A, c/n 760204
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76A Search all Sikorsky S-76A |
| Construction Number (C/N) | 760204 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Fuerza Aerea Guatemalca |
| Address |
Guatamala City, Guatemala |
001
Korean Aerospace Industries AJT/T-50 Golden Eagle, c/n Not found 001
Airframe Info
| Manufacturer | Korean Aerospace Industries |
| Model | AJT/T-50 Golden Eagle Search all Korean Aerospace Industries AJT/T-50 Golden Eagle |
| Construction Number (C/N) | Not found 001 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status |
Owner
| Owner | KAI |
| Address |
, Korea, Republic of |
001
Sukhoi Su-22UM-3K, c/n 17532369001
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-22UM-3K Search all Sukhoi Su-22UM-3K |
| Construction Number (C/N) | 17532369001 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Lyulka AL-21 F-3 |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Poland |
001
Mikoyan-Gurevich MiG-19PM, c/n Not found 001
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-19PM Search all Mikoyan-Gurevich MiG-19PM |
| Construction Number (C/N) | Not found 001 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 001 |
| Current Status | Preserved in Sofia |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Bulgaria |