Aircraft 007 Data
8
aircraft records found
007
2006 Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon, c/n WJ-7
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-16C Fighting Falcon Search all Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | WJ-7 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric F100-GE-129 |
Aircraft
| Registration Number | 007 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
Araxos Air Base, Greece |
007
1981 Mil Mi-24D Hind, c/n 110167 l/n 036-07
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24D Hind Search all Mil Mi-24D Hind |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 110167 |
| Line Number (L/N) | 036-07 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov TV3-117A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 007 |
| Current Status | on Display |
Owner
| Owner | |
| Address |
Kraków, Poland |
007
1978 Mil Mi-24D Hind, c/n K2007 l/n 018-01
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24D Hind Search all Mil Mi-24D Hind |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | K2007 |
| Line Number (L/N) | 018-01 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov TV3-117A |
Aircraft
| Registration Number | 007 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1978-07-26 |
| Registration Cancel Date | 1994-00-00 |
Owner
| Owner | MH 87. Bakony Harci Helikopter Ezred |
| Address |
Szentkirályszabadja, Hungary |
007
1959 Boeing 707-131, c/n 17661
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-131 Search all Boeing 707-131 |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 17661 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 192 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 007 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
, Israel |
007
1954 PZL-Mielec SBLim-2 (MiG-15UTI), c/n 1A05007
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | SBLim-2 (MiG-15UTI) Search all PZL-Mielec SBLim-2 (MiG-15UTI) |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | 1A05007 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
| Also Registered As |
N157GL
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | 007 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
007
1951 Lisunov Li-2P, c/n 23441007
Airframe Info
| Manufacturer | Lisunov |
| Model | Li-2P Search all Lisunov Li-2P |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 23441007 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 26 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Shvetsov ASh-62IR |
| Also Registered As |
HA-LIM
De-registered, shattered
|
Aircraft
| Registration Number | 007 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
007
Raytheon T-6A Texan II, c/n PG-7
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | T-6A Texan II Search all Raytheon T-6A Texan II |
| Construction Number (C/N) | PG-7 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-68 |
Aircraft
| Registration Number | 007 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
Kalamáta Air Base, Greece |
007
Mikoyan-Gurevich MiG-23UB, c/n 21007/13408
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-23UB Search all Mikoyan-Gurevich MiG-23UB |
| Construction Number (C/N) | 21007/13408 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Khatchaturov R-27F |
Aircraft
| Registration Number | 007 |
| Current Status | On US civil register |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
Slupsk, Poland |