Aircraft 008 Data
12
aircraft records found
008
2022 Airbus Helicopters H-160, c/n 1008
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus Helicopters |
| Model | H-160 Search all Airbus Helicopters H-160 |
| Year built | 2022 |
| Construction Number (C/N) | 1008 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Safran Arrano |
Aircraft
| Registration Number | 008 |
| Current Status | Operational |
| Delivery Date | 2022-09-22 |
Owner
| Owner | Aeronavale |
| Address |
BAN Hyeres, Provence France |
008
2006 Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon, c/n WJ-8
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-16C Fighting Falcon Search all Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | WJ-8 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric F100-GE-129 |
Aircraft
| Registration Number | 008 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
Araxos Air Base, Greece |
008
1978 General Dynamics F-16B Netz, c/n 6W-5
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16B Netz Search all General Dynamics F-16B Netz |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 6W-5 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric F110-GE-100 |
Aircraft
| Registration Number | 008 |
| Current Status | Written off on June 28, 1984 |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
, Israel |
008
1978 Mil Mi-24D Hind, c/n K2008
Latest photos of 008
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24D Hind Search all Mil Mi-24D Hind |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | K2008 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov TV3-117A |
Aircraft
| Registration Number | 008 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | ex Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
008
1962 Mikoyan-Gurevich UTI-MiG-15 (SB Lim-1), c/n 1A05008
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | UTI-MiG-15 (SB Lim-1) Search all Mikoyan-Gurevich UTI-MiG-15 (SB Lim-1) |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 1A05008 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
Aircraft
| Registration Number | 008 |
| Current Status | Scrapped |
| Delivery Date | 1962-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1973-00-00 |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
008
1959 Boeing 707-131, c/n 17667 l/n 34
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-131 Search all Boeing 707-131 |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 17667 |
| Line Number (L/N) | 34 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 192 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3C-6 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 008 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
, Israel |
008
1951 Mikoyan-Gurevich UTI-MiG-15 Fagot, c/n 07008
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | UTI-MiG-15 Fagot Search all Mikoyan-Gurevich UTI-MiG-15 Fagot |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 07008 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
Aircraft
| Registration Number | 008 |
| Current Status | De-registered, crashed |
| Delivery Date | 1952-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1953-06-09 |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
008
4X-FNI
1943 Douglas C-47B Skytrain, c/n 14609/26054
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-47B Skytrain Search all Douglas C-47B Skytrain |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 14609/26054 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830-90B Twin Wasp radial |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 008 |
| Alternative Code/Name | 4X-FNI |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
, Israel |
008
Raytheon T-6A Texan II, c/n PG-8
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | T-6A Texan II Search all Raytheon T-6A Texan II |
| Construction Number (C/N) | PG-8 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-68 |
Aircraft
| Registration Number | 008 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
Kalamáta Air Base, Greece |
008
McDonnell Douglas F-15A Baz Eagle, c/n 50/A041
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | F-15A Baz Eagle Search all McDonnell Douglas F-15A Baz Eagle |
| Construction Number (C/N) | 50/A041 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-100 |
Aircraft
| Registration Number | 008 |
| Current Status | Gate guardian |
Owner
| Owner | Israel Air and Space Force |
| Address |
Tel Nof Air Base, Israel |
008
Aérospatiale SA-321Kb Super Frelon, c/n 110
Airframe Info
| Manufacturer | Aérospatiale |
| Model | SA-321Kb Super Frelon Search all Aérospatiale SA-321Kb Super Frelon |
| Construction Number (C/N) | 110 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Turmo IIIC |
Aircraft
| Registration Number | 008 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Israeli Air and Space Force |
| Address |
Haifa Air Base, Israel |
008
Aero SBLim-2A, c/n 1A09008
Airframe Info
| Manufacturer | Aero |
| Model | SBLim-2A Search all Aero SBLim-2A |
| Construction Number (C/N) | 1A09008 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 008 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |