Aircraft 017 Data
8
aircraft records found
017
2006 Enstrom 480B, c/n 5102
Airframe Info
| Manufacturer | Enstrom |
| Model | 480B Search all Enstrom 480B |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 5102 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce 250-C20W |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 017 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 2007-11-00 |
Owner
| Owner | Ejercito de la Guinea Equatorial |
| Address |
Malabo, Equatorial Guinea |
017
2006 Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon, c/n WJ-17
Latest photos of 017
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-16C Fighting Falcon Search all Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | WJ-17 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-229 |
Aircraft
| Registration Number | 017 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
Araxos Air Base, Greece |
017
2001 Raytheon T-6A Texan II, c/n PG-17
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | T-6A Texan II Search all Raytheon T-6A Texan II |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | PG-17 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-68 |
Aircraft
| Registration Number | 017 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
Kalamáta Air Base, Greece |
017
1956 Mikoyan-Gurevich MiG-17F Fresco C, c/n 8017
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-17F Fresco C Search all Mikoyan-Gurevich MiG-17F Fresco C |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 8017 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1F |
Aircraft
| Registration Number | 017 |
| Current Status | repurchased by the SovietUnion |
| Delivery Date | 1956-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1957-00-00 |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
017
Sukhoi Su-25UBK, c/n 38220113017
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-25UBK Search all Sukhoi Su-25UBK |
| Construction Number (C/N) | 38220113017 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R-195 |
Aircraft
| Registration Number | 017 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Bulgarian Air Force |
| Address |
, Bulgaria |
017
Mil Mi-1MU, c/n Not found 017
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-1MU Search all Mil Mi-1MU |
| Construction Number (C/N) | Not found 017 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 017 |
| Current Status | preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Latvia |
017
CASA C-295M, c/n S-017
Latest photos of 017
Airframe Info
| Manufacturer | CASA |
| Model | C-295M Search all CASA C-295M |
| Construction Number (C/N) | S-017 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 73 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127G |
Aircraft
| Registration Number | 017 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Poland |
017
Douglas C-47A Skytrain, c/n 19446
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-47A Skytrain Search all Douglas C-47A Skytrain |
| Construction Number (C/N) | 19446 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 017 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Israel Air and Space Force |
| Address |
, Israel |