Aircraft 040 Data
9
aircraft records found
040
2006 Raytheon T-6A Texan II, c/n PG-40
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | T-6A Texan II Search all Raytheon T-6A Texan II |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | PG-40 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-68 |
Aircraft
| Registration Number | 040 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
Kalamáta Air Base, Greece |
040
4X-FPM
1953 Boeing KC-97G Stratofreighter, c/n 17147
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | KC-97G Stratofreighter Search all Boeing KC-97G Stratofreighter |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 17147 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-4360-59B Wasp Major radial |
Aircraft
| Registration Number | 040 |
| Alternative Code/Name | 4X-FPM |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
, Israel |
040
1953 Saab 91B Safir, c/n 91-252
Airframe Info
| Manufacturer | Saab |
| Model | 91B Safir Search all Saab 91B Safir |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 91-252 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 190 hp O-435 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 040 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force |
| Address |
, Norway |
040
1943 Douglas C-47A-1-DK Dakota III (C-47A), c/n 11923
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-47A-1-DK Dakota III (C-47A) Search all Douglas C-47A-1-DK Dakota III (C-47A) |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 11923 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830-92 Twin Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 040 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
, Israel |
040
Antonov An-24B, c/n 07305810
Airframe Info
| Manufacturer | Antonov |
| Model | An-24B Search all Antonov An-24B |
| Construction Number (C/N) | 07305810 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-24A |
| Also Registered As |
LZ-CBC
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | 040 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Bulgarian Air Force |
| Address |
, Bulgaria |
040
Yakovlev Yak-40, c/n 9541643
Latest photos of 040
Airframe Info
| Manufacturer | Yakovlev |
| Model | Yak-40 Search all Yakovlev Yak-40 |
| Construction Number (C/N) | 9541643 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-25 |
Aircraft
| Registration Number | 040 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Military Technical Academy Warszawa, Poland |
040
Mikoyan-Gurevich MiG-21ST, c/n 50029804/2137
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21ST Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21ST |
| Construction Number (C/N) | 50029804/2137 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 040 |
| Current Status | preserved |
Owner
| Owner | Riga Aviation Museum - Aviacijas Tehnikes Muzejs |
| Address |
, Latvia |
040
Sikorsky S-65C-3 Yas'ur 2000, c/n 65-398
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-65C-3 Yas'ur 2000 Search all Sikorsky S-65C-3 Yas'ur 2000 |
| Construction Number (C/N) | 65-398 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 41 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T64-GE-413 |
Aircraft
| Registration Number | 040 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Israel Air and Space Force |
| Address |
Tel Nof Air Base, Israel |
040
PZL-Okecie PZL-130TC-1 Turbo Orlik, c/n 04960040
Latest photos of 040
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Okecie |
| Model | PZL-130TC-1 Turbo Orlik Search all PZL-Okecie PZL-130TC-1 Turbo Orlik |
| Construction Number (C/N) | 04960040 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-25C |
Aircraft
| Registration Number | 040 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
Polish Air Arms, 2.OSzL , Poland |