Aircraft 068 Data
10
aircraft records found
068
1993 Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon, c/n TC-24
Latest photos of 068
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-16C Fighting Falcon Search all Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | TC-24 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric F100-GE-129 |
Aircraft
| Registration Number | 068 |
| Current Status | On active duty with 341 Mira |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
, Greece |
068
068 White
1989 Nanchang CJ-6A, c/n 4432016
Airframe Info
| Manufacturer | Nanchang |
| Model | CJ-6A Search all Nanchang CJ-6A |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 4432016 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 068 |
| Alternative Code/Name | 068 White |
| Current Status | Stored at Arlington WA |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
068
Pilatus PC-9M, c/n 631
Latest photos of 068
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | PC-9M Search all Pilatus PC-9M |
| Construction Number (C/N) | 631 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-62 |
Aircraft
| Registration Number | 068 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Croatia-Air Force |
| Address |
, Croatia |
068
Bell 212, c/n 32254
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 212 Search all Bell 212 |
| Construction Number (C/N) | 32254 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3 Twin-Pac |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 068 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1976-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1997-09-00 |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
, Israel |
068
Boeing AH-64D Longbow Apache, c/n SN019
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | AH-64D Longbow Apache Search all Boeing AH-64D Longbow Apache |
| Construction Number (C/N) | SN019 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T58-GE-5 |
Aircraft
| Registration Number | 068 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
Sembawang Air Base, Singapore |
068
Let L-410UVP-E3 Turbolet, c/n 902522
Airframe Info
| Manufacturer | Let |
| Model | L-410UVP-E3 Turbolet Search all Let L-410UVP-E3 Turbolet |
| Construction Number (C/N) | 902522 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Walter M601E |
Aircraft
| Registration Number | 068 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Bulgarian Air Force |
| Address |
, Bulgaria |
068
Piper PA-18-150 Super Cub, c/n 18-5252
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18-150 Super Cub Search all Piper PA-18-150 Super Cub |
| Construction Number (C/N) | 18-5252 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming |
Aircraft
| Registration Number | 068 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Israel Air & Space Force |
| Address |
Hatzerim Air Base, Israel |
068
Mil Mi-24V Hind E, c/n 808768
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Construction Number (C/N) | 808768 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117V rated at 2,225 shp |
Aircraft
| Registration Number | 068 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Afghan National Army Air Corps |
| Address |
Kabul, Afghanistan |
068
Airbus 330-243MRTT, c/n 2012
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | 330-243MRTT Search all Airbus 330-243MRTT |
| Construction Number (C/N) | 2012 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 068 |
| Current Status |
Owner
| Owner | French Air Force |
| Address |
, France |
068
Bell 212 Anafa, c/n 32254
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 212 Anafa Search all Bell 212 Anafa |
| Construction Number (C/N) | 32254 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3 Twin-Pac |
Aircraft
| Registration Number | 068 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Israel Air and Space Force |
| Address |
, Israel |