Aircraft 07 Data
18
aircraft records found
07
2019 Airbus Helicopters H-145 (BK-117D-2), c/n 20301
Latest photos of 07
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus Helicopters |
| Model | H-145 (BK-117D-2) Search all Airbus Helicopters H-145 (BK-117D-2) |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 20301 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Arriel 1E2 |
| Also Registered As |
D-HBTJ
Test registered
|
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
Szolnok, Jász-Nagykun-Szolnok Hungary |
07
709-FI
2018 Pilatus PC-21, c/n 299
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | PC-21 Search all Pilatus PC-21 |
| Year built | 2018 |
| Construction Number (C/N) | 299 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney canada PT6A-68B |
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Alternative Code/Name | 709-FI |
| Current Status | Active service with EPAA 315 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 709, Cognac France |
07
2011 Mil Mi-26T Halo, c/n 31-07
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-26T Halo Search all Mil Mi-26T Halo |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 31-07 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lotarev D-136 |
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Russian Air Force |
| Address |
, Russian Federation |
07
2011 Raytheon T-6B Texan II, c/n PM-7
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | T-6B Texan II Search all Raytheon T-6B Texan II |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | PM-7 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | PWC PT6A-68 |
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2011-02-24 |
Owner
| Owner | Royal Moroccan Air Force |
| Address |
, Morocco |
07
2008 Alenia C-27J Spartan, c/n 4139
Latest photos of 07
Airframe Info
| Manufacturer | Alenia |
| Model | C-27J Spartan Search all Alenia C-27J Spartan |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 4139 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | RR AE2100D2 |
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Lithuanian Air Force |
| Address |
, Lithuania |
07
1994 Yakovlev (Aerostar) Yak-52, c/n 9411803
Airframe Info
| Manufacturer | Yakovlev (Aerostar) |
| Model | Yak-52 Search all Yakovlev (Aerostar) Yak-52 |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 9411803 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko Vedeneyev M14P |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1994-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2019-06-10 |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
Szolnok, Hungary |
07
1993 Mikoyan-Gurevich MiG-29B, c/n 2960535150
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-29B Search all Mikoyan-Gurevich MiG-29B |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 2960535150 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov RD-33 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
Kecsemét, Hungary |
07
1984 Yakovlev Yak-52, c/n 844007
Airframe Info
| Manufacturer | Yakovlev |
| Model | Yak-52 Search all Yakovlev Yak-52 |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 844007 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Unknown |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status | De-registered, 07/Red |
| Registration Cancel Date | 2004-02-12 |
Owner
| Owner | DOSAAF |
| Address |
, Russian Federation |
07
1979 Mikoyan-Gurevich MiG-23MF, c/n 0390217166
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-23MF Search all Mikoyan-Gurevich MiG-23MF |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 0390217166 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky K-29-300 (R-29A) |
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1997-03-28 |
Owner
| Owner | Hungary Air Force / Military technical park |
| Address |
Pintér Müvek, Military technical park Kecel, Hungary |
07
1973 ICA-Brasov SA316B ALOUETTE III, c/n 14
Airframe Info
| Manufacturer | ICA-Brasov |
| Model | SA316B ALOUETTE III Search all ICA-Brasov SA316B ALOUETTE III |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 14 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | - -- |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Fortele Aeriene Romane (Romanian Air Force) |
| Address |
, Romania |
07
1971 Hawker Siddeley HS.125 Series 400B, c/n 25269
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.125 Series 400B Search all Hawker Siddeley HS.125 Series 400B |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 25269 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 522 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | South African Air Force |
| Address |
Pretoria, South Africa |
07
Sikorsky H-34G Choctaw, c/n 58-1595
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | H-34G Choctaw Search all Sikorsky H-34G Choctaw |
| Construction Number (C/N) | 58-1595 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-1820-84 radial |
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Israeli Air Force Museum |
| Address |
Hatzerim Air Base, Israel |
07
Chengdu J-10AY, c/n J10AY0514
Airframe Info
| Manufacturer | Chengdu |
| Model | J-10AY Search all Chengdu J-10AY |
| Construction Number (C/N) | J10AY0514 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Woshan WS-10A Taihang |
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status | Active service - August 1 team |
Owner
| Owner | People's Liberation Army Air Force |
| Address |
, China |
07
Ilyushin Il-14, c/n Not found 07
Airframe Info
| Manufacturer | Ilyushin |
| Model | Il-14 Search all Ilyushin Il-14 |
| Construction Number (C/N) | Not found 07 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 28 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Shvetsov ASh-82T radial |
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Russia Air Force |
| Address |
Ostafyevo, Russian Federation |
07
Mil Mi-24, c/n 3532434318443
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24 Search all Mil Mi-24 |
| Construction Number (C/N) | 3532434318443 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov TV3-117A rated at 2,200 shp |
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Russian Air Force |
| Address |
Vorotinsk Air Base, Russian Federation |
07
Tupolev Tu-16, c/n 7203724
Airframe Info
| Manufacturer | Tupolev |
| Model | Tu-16 Search all Tupolev Tu-16 |
| Construction Number (C/N) | 7203724 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Mikulin AM-3 M-500 |
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Commonwealth of Independent States Air Force |
| Address |
, Russian Federation |
07
Sukhoi Su-27A, c/n 36911013404
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-27A Search all Sukhoi Su-27A |
| Construction Number (C/N) | 36911013404 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Saturn/Lyulka AL-31F |
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Ukraine Air Force Historical Museum |
| Address |
Vinnvtsia, Ukraine |
07
Saab J-35Oe MkII Draken, c/n 35-1407
Latest photos of 07
Airframe Info
| Manufacturer | Saab |
| Model | J-35Oe MkII Draken Search all Saab J-35Oe MkII Draken |
| Construction Number (C/N) | 35-1407 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Volvo Flygmotor RM6C |
Aircraft
| Registration Number | 07 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Austria Air Force |
| Address |
, Austria |