Aircraft 0709 Data
3
aircraft records found
0709
PZL-Swidnik W-3A Sokól, c/n 370709
Latest photos of 0709
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Swidnik |
| Model | W-3A Sokól Search all PZL-Swidnik W-3A Sokól |
| Construction Number (C/N) | 370709 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | WSK-PZL Rzeszów PZL-10W |
Aircraft
| Registration Number | 0709 |
| Current Status |
Owner
| Owner | CZECH REPUBLIC - AIR FORCE |
| Address |
, Czech Republic |
0709
PZL-Swidnik Mi-2, c/n 5110709088
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Swidnik |
| Model | Mi-2 Search all PZL-Swidnik Mi-2 |
| Construction Number (C/N) | 5110709088 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | PZL GTD-350 |
Aircraft
| Registration Number | 0709 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Czech Republic |
0709
Mil Mi-24V Hind E, c/n 730709
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Construction Number (C/N) | 730709 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov TV3-117V |
Aircraft
| Registration Number | 0709 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Czech Republic |