Aircraft 0816 Data
2
aircraft records found
0816
PZL-Swidnik W-3A Sokól, c/n 380816
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Swidnik |
| Model | W-3A Sokól Search all PZL-Swidnik W-3A Sokól |
| Construction Number (C/N) | 380816 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | WSKPZL Rzeszów PZL-10B |
Aircraft
| Registration Number | 0816 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Polish Army Aviation |
| Address |
, Poland |
0816
Mil Mi-24V Hind E, c/n 730816
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Construction Number (C/N) | 730816 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117V |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 0816 |
| Current Status | To Afghanistan |
Owner
| Owner | Czech Air Force |
| Address |
, Czech Republic |