Aircraft 0837 Data
2
aircraft records found
0837
Mil Mi-8P, c/n 10837
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-8P Search all Mil Mi-8P |
| Construction Number (C/N) | 10837 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 28 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV2-117A |
Aircraft
| Registration Number | 0837 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Slovakia Air Force |
| Address |
, Slovakia (Slovak Republic) |
0837
Mil Mi-24V Hind E, c/n 730837
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Construction Number (C/N) | 730837 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117V |
Aircraft
| Registration Number | 0837 |
| Current Status | Instructional airframe |
Owner
| Owner | University of Defence |
| Address |
Vyškov, Czech Republic |