Aircraft 09 RED Data
3
aircraft records found
09 RED
1964 Mikoyan-Gurevich MiG-21PFM, c/n N94210425
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21PFM Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21PFM |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | N94210425 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumanskii R-11F2S-300 |
Aircraft
| Registration Number | 09 RED |
| Current Status | Museum Exhibit |
Owner
| Owner | Sovjet Air Force |
| Address |
Moscow, Russian Federation |
09 RED
Mikoyan-Gurevich MiG-29B, c/n 2960535157/4602
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-29B Search all Mikoyan-Gurevich MiG-29B |
| Construction Number (C/N) | 2960535157/4602 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov RD-33 |
| Also Registered As |
09
On active service
|
Aircraft
| Registration Number | 09 RED |
| Current Status | To Hungarian AF |
| Registration Cancel Date | 1993-00-00 |
Owner
| Owner | Sovjet Air Force |
| Address |
, Russian Federation |
09 RED
MiL Mi-6A Hook, c/n 10682704V
Airframe Info
| Manufacturer | MiL |
| Model | Mi-6A Hook Search all MiL Mi-6A Hook |
| Construction Number (C/N) | 10682704V |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Soloviev D-25V |
Aircraft
| Registration Number | 09 RED |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Riga Aviation Museum - Aviacijas Tehnikes Muzejs |
| Address |
Riga, Latvia |