Aircraft 1023 Data
6
aircraft records found
1023
2014 Eurofighter Typhoon FGR.4, c/n CS029
Latest photos of 1023
Airframe Info
| Manufacturer | Eurofighter |
| Model | Typhoon FGR.4 Search all Eurofighter Typhoon FGR.4 |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | CS029 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 1023 |
| Current Status | |
| Delivery Date | 2014-12-08 |
Owner
| Owner | Royal Saudi Air Force |
| Address |
, Saudi Arabia |
1023
2006 McDonnell Douglas AH-64DHA Apache Longbow, c/n HA003
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | AH-64DHA Apache Longbow Search all McDonnell Douglas AH-64DHA Apache Longbow |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | HA003 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T700-GE-701D |
Aircraft
| Registration Number | 1023 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Greece |
1023
1951 Grumman HU-16B Albatross, c/n G-97
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | HU-16B Albatross Search all Grumman HU-16B Albatross |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | G-97 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 16 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-1820-76A/B Cyclone 9 |
| Also Registered As |
51-023
became USCG 1023
|
Aircraft
| Registration Number | 1023 |
| Current Status | Gate guardian Clearwater |
Owner
| Owner | ex US Coast Guard |
| Address |
, United States |
1023
709-AZ
EADS Harfang UAV, c/n 1023
Airframe Info
| Manufacturer | EADS |
| Model | Harfang UAV Search all EADS Harfang UAV |
| Construction Number (C/N) | 1023 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 914F turbo charged |
Aircraft
| Registration Number | 1023 |
| Alternative Code/Name | 709-AZ |
| Current Status | Withdrawn from ED01.033 use |
Owner
| Owner | Armee de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
1023
Grumman HU-16A Albatross, c/n G-34
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | HU-16A Albatross Search all Grumman HU-16A Albatross |
| Construction Number (C/N) | G-34 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 16 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1820-76A/B Cyclone |
| Also Registered As |
11023
Preserved
|
Aircraft
| Registration Number | 1023 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Chinese Air Force Museum |
| Address |
Kangshan Air Base, Taiwan |
1023
PZL-Mielec Lim-5 (MiG-17F), c/n 1C1023
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | Lim-5 (MiG-17F) Search all PZL-Mielec Lim-5 (MiG-17F) |
| Construction Number (C/N) | 1C1023 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1F |
Aircraft
| Registration Number | 1023 |
| Current Status | On display |
Owner
| Owner | |
| Address |
Cracow, Poland |