Aircraft 114013 Data
1
aircraft record found
114013
1962 Canadair CT-114 Tutor, c/n 1013
Latest photos of 114013
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | CT-114 Tutor Search all Canadair CT-114 Tutor |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 1013 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Orenda licence-built General Electric J85 |
Aircraft
| Registration Number | 114013 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Canadian Armed Forces |
| Address |
, Canada |
User contributed data
| Max Fuel Capacity | 1173 Litres (2,012 lb) - 310 U.S. gals (by Karl Mesojednik on 2006-07-09 04:00:00) |
| Thrust or HP | 2,700 lbs static thrust at sea level (by Karl Mesojednik on 2006-07-09 04:00:00) |
| Overall Height | 2.84 m (by Karl Mesojednik on 2006-07-09 04:00:00) |
| Gross Weight | 3,370 kg. (by Karl Mesojednik on 2006-07-09 04:00:00) |
| Max Range | 684 km. (by Karl Mesojednik on 2006-07-09 04:00:00) |
| Service ceiling | 11,850 m (by Karl Mesojednik on 2006-07-09 04:00:00) |
| Cruise speed | 763 km/h (by Karl Mesojednik on 2006-07-09 04:00:00) |
| Wing Span | 11.13 m (by Karl Mesojednik on 2006-07-09 04:00:00) |
| Overall Length | 9.75 m (by Karl Mesojednik on 2006-07-09 04:00:00) |