Aircraft 116 Data
18
aircraft records found
116
113-IU
2009 Dassault Rafale C, c/n 116
Latest photos of 116
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale C Search all Dassault Rafale C |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 116 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M88-2 |
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Alternative Code/Name | 113-IU |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
116
118-IU
2009 Dassault Rafale C, c/n 116
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale C Search all Dassault Rafale C |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 116 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M88-2 |
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Alternative Code/Name | 118-IU |
| Current Status | Active service with EC 02.030 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 118, Mont-de-Marsan France |
116
1991 Short Tucano Mk.52, c/n S90/E27
Airframe Info
| Manufacturer | Short |
| Model | Tucano Mk.52 Search all Short Tucano Mk.52 |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | S90/E27 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TPE331-12B |
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Current Status | |
| Delivery Date | 1995-05-04 |
Owner
| Owner | Kuwait Air Force |
| Address |
Ali Al Salem Air Base, Kuwait |
116
1980 Mil Mi-24D Hind, c/n K20116
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24D Hind Search all Mil Mi-24D Hind |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | K20116 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1980-12-11 |
| Registration Cancel Date | 1997-00-00 |
Owner
| Owner | 87th Bakony Combat Helicopter Regiment |
| Address |
Szentkirályszabadja, Hungary |
116
1956 Morane-Saulnier MS-733 Alcyon, c/n 116
Airframe Info
| Manufacturer | Morane-Saulnier |
| Model | MS-733 Alcyon Search all Morane-Saulnier MS-733 Alcyon |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 116 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Potez 6D 02 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Current Status | WFU, to civil register |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Paris, France |
116
CE
1955 Sud Aviation SE-210 Caravelle III, c/n 116
Latest photos of 116
Airframe Info
| Manufacturer | Sud Aviation |
| Model | SE-210 Caravelle III Search all Sud Aviation SE-210 Caravelle III |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | 116 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 80 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Avon 527 |
| Also Registered As |
OH-LED
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Alternative Code/Name | CE |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Musee Europeen de l'Aviation de Chasse |
| Address |
, France |
116
1944 Basler BT-67 (C-47B), c/n 16534/33282
Airframe Info
| Manufacturer | Basler |
| Model | BT-67 (C-47B) Search all Basler BT-67 (C-47B) |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 16534/33282 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 40 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT-6A-67R |
| Also Registered As |
44-76950
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Fuerza Aerea El Salvador |
| Address |
San Salvador, El Salvador |
116
12-KG
Dassault Mirage 2000C, c/n 383
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000C Search all Dassault Mirage 2000C |
| Construction Number (C/N) | 383 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Alternative Code/Name | 12-KG |
| Current Status | Written off February 19, 2007 |
| Registration Cancel Date | 2007-02-19 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
116
Volcán Puyehue
Cessna R172K Hawk XP, c/n R172-2921
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | R172K Hawk XP Search all Cessna R172K Hawk XP |
| Construction Number (C/N) | R172-2921 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-360-D2J rated at 160 Hp |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Alternative Code/Name | Volcán Puyehue |
| Current Status | Withdrawn from service 2013 |
Owner
| Owner | Comando de Aviación del Ejército de Chile |
| Address |
, Chile |
116
315-YG
Socata TB-30 Epsilon, c/n 116
Latest photos of 116
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TB-30 Epsilon Search all Socata TB-30 Epsilon |
| Construction Number (C/N) | 116 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-540-L1B5D |
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Alternative Code/Name | 315-YG |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air |
| Address |
BA 709 Cognac airbase, France |
116
Sukhoi Su-7UM Moujik, c/n 2116
Latest photos of 116
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-7UM Moujik Search all Sukhoi Su-7UM Moujik |
| Construction Number (C/N) | 2116 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Lyulka AL-7F-1 |
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Current Status | preserved |
Owner
| Owner | Muzeum Lotnictwa i Astronautyki |
| Address |
, Poland |
116
Dassault Mirage F.1CG, c/n 97
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1CG Search all Dassault Mirage F.1CG |
| Construction Number (C/N) | 97 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Current Status | Written off on June 18, 1992 |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
Tanagra Air Base, Athens Greece |
116
ON
Morane-Saulnier MS.760 Paris, c/n 116
Latest photos of 116
Airframe Info
| Manufacturer | Morane-Saulnier |
| Model | MS.760 Paris Search all Morane-Saulnier MS.760 Paris |
| Construction Number (C/N) | 116 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Marboré IIC |
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Alternative Code/Name | ON |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Musée Européen de l'Aviation de Chasse |
| Address |
Montélimar, France |
116
Mikoyan-Gurevich MiG-21BisD, c/n 0000
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21BisD Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21BisD |
| Construction Number (C/N) | 0000 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Croatia Air Force |
| Address |
, Croatia |
116
8-NL
Dassault Mystere IVA, c/n 116
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mystere IVA Search all Dassault Mystere IVA |
| Construction Number (C/N) | 116 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Alternative Code/Name | 8-NL |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Chateau de Savigny les Beaune |
| Address |
Savigny les Beaune, Bourgogne 21420 France |
116
Canadian Car & Foundry AT-6F Harvard Mk.4, c/n 121-42762
Airframe Info
| Manufacturer | Canadian Car & Foundry |
| Model | AT-6F Harvard Mk.4 Search all Canadian Car & Foundry AT-6F Harvard Mk.4 |
| Construction Number (C/N) | 121-42762 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1340 Wasp |
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Current Status | Reserved |
Owner
| Owner | Cuban Air Force |
| Address |
Havana, Cuba |
116
Mil Mi-24V Hind E, c/n 730834
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Construction Number (C/N) | 730834 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117V |
| Also Registered As |
0834
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Afghan National Army Air Corps |
| Address |
Kabul, Afghanistan |
116
Socata ST-10 Diplomate, c/n 138
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | ST-10 Diplomate Search all Socata ST-10 Diplomate |
| Construction Number (C/N) | 138 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 116 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |