Aircraft 120 Data
20
aircraft records found
120
1988 General Dynamics F-16C Fighting Falcon, c/n 2Y-11
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16C Fighting Falcon Search all General Dynamics F-16C Fighting Falcon |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 2Y-11 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
88-0120
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
, |
120
315-YK
1988 Socata TB-30 Epsilon, c/n 120
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TB-30 Epsilon Search all Socata TB-30 Epsilon |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 120 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-540-L1B5D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Alternative Code/Name | 315-YK |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
BA 709 Cognac airbase, France |
120
1974 Cessna A-37B Dragonfly, c/n 43465
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A-37B Dragonfly Search all Cessna A-37B Dragonfly |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 43465 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-17A |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea del Perú (Peruvian Air Force) |
| Address |
Surco Air Base, Peru |
120
1963 Grumman Gulfstream I, c/n 120
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | Gulfstream I Search all Grumman Gulfstream I |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | 120 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force Museum |
| Address |
Tatoi Air Base, Dekeleia Greece |
120
NR
Nord 1101 Noralpha, c/n 120
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | 1101 Noralpha Search all Nord 1101 Noralpha |
| Construction Number (C/N) | 120 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Renault 6Q10A |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Alternative Code/Name | NR |
| Current Status | Instructional airframe |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Villeparisis, France |
120
103-KC
Dassault Mirage 2000C, c/n 396
Latest photos of 120
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000C Search all Dassault Mirage 2000C |
| Construction Number (C/N) | 396 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Alternative Code/Name | 103-KC |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
120
Alenia Aermacchi M-346i Lavi, c/n D0011
Airframe Info
| Manufacturer | Alenia Aermacchi |
| Model | M-346i Lavi Search all Alenia Aermacchi M-346i Lavi |
| Construction Number (C/N) | D0011 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell F124-GA-200 |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Current Status | Active service - 102 Squadron |
Owner
| Owner | Israeli Air Force |
| Address |
Hatzerim Air Base, Israel |
120
63-VA
Nord N-2501F, c/n 120
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | N-2501F Search all Nord N-2501F |
| Construction Number (C/N) | 120 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA licence-built Bristol Hercules radial |
| Also Registered As |
9XR-GY
Stored Dar es Salaam
|
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Alternative Code/Name | 63-VA |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
120
113-IY
Dassault Rafale C, c/n 120
Latest photos of 120
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale C Search all Dassault Rafale C |
| Construction Number (C/N) | 120 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M88-2 |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Alternative Code/Name | 113-IY |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
120
30-IY
Dassault Rafale C, c/n 120
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale C Search all Dassault Rafale C |
| Construction Number (C/N) | 120 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Alternative Code/Name | 30-IY |
| Current Status | Active service with EC03.030 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 113, Saint-Dizier France |
120
Mikoyan-Gurevich MiG-21bis, c/n 75079157
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21bis Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21bis |
| Construction Number (C/N) | 75079157 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky RS25-300 |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Current Status | Written off September 23, 2010 |
Owner
| Owner | Croatian Air Force and Air Defence |
| Address |
, Croatia |
120
Mikoyan-Gurevich MiG-23MF, c/n 0390217120
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-23MF Search all Mikoyan-Gurevich MiG-23MF |
| Construction Number (C/N) | 0390217120 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumanski R-29A |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Current Status | Preserved at Krakow-Rakowic |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
120
SIAI-Marchetti SF-260MS, c/n 13-01
Airframe Info
| Manufacturer | SIAI-Marchetti |
| Model | SF-260MS Search all SIAI-Marchetti SF-260MS |
| Construction Number (C/N) | 13-01 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Current Status | Withdrawn from service |
| Delivery Date | 1971-09-05 |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
, Singapore |
120
12-KC
Dassault Mirage 2000C, c/n 396
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000C Search all Dassault Mirage 2000C |
| Construction Number (C/N) | 396 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Alternative Code/Name | 12-KC |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 103, Cambrai-Epinoy France |
120
Sukhoi Su-25UBK, c/n 13522
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-25UBK Search all Sukhoi Su-25UBK |
| Construction Number (C/N) | 13522 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R-195 |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Current Status | Stored |
Owner
| Owner | Macedonian Air Force |
| Address |
Petrovec Air Base, Macedonia |
120
8-NE/8-M
Dassault MD-454 Mystere IVA, c/n 120
Latest photos of 120
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | MD-454 Mystere IVA Search all Dassault MD-454 Mystere IVA |
| Construction Number (C/N) | 120 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Hispano-Suisa Verdon 350 |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Alternative Code/Name | 8-NE/8-M |
| Current Status | Static display |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Cazaux, France |
120
115-KC
Dassault Mirage 2000C, c/n 396
Latest photos of 120
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000C Search all Dassault Mirage 2000C |
| Construction Number (C/N) | 396 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Snecma M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Alternative Code/Name | 115-KC |
| Current Status | Active service ESTA 2E.005 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Orange-Caritat Air Base 115, Provence France |
120
Aero L-39ZO, c/n 831120
Airframe Info
| Manufacturer | Aero |
| Model | L-39ZO Search all Aero L-39ZO |
| Construction Number (C/N) | 831120 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-25TL |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Current Status | Written off on June 20, 2008 |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
120
Dassault Etendard IV.P, c/n 120
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Etendard IV.P Search all Dassault Etendard IV.P |
| Construction Number (C/N) | 120 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 8B |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Current Status | Withdrawn from service in 2002 |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
, France |
120
Aérospatiale SA-330C Puma, c/n 1344
Airframe Info
| Manufacturer | Aérospatiale |
| Model | SA-330C Puma Search all Aérospatiale SA-330C Puma |
| Construction Number (C/N) | 1344 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | 120 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | United Arab Emirates Air Force |
| Address |
, Abu Dhabi United Arab Emirates |