Aircraft 121 Data
17
aircraft records found
121
1990 Dornier 228-212, c/n 8188
Airframe Info
| Manufacturer | Dornier |
| Model | 228-212 Search all Dornier 228-212 |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 8188 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331-5 rated at 715 shp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Thailand |
121
1983 Bacau Yak-52, c/n 833707
Airframe Info
| Manufacturer | Bacau |
| Model | Yak-52 Search all Bacau Yak-52 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 833707 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko Vedeneyev M-14P |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Current Status | De-registered,DOSAAF |
Owner
| Owner | DOSAAF |
| Address |
, Russian Federation |
121
1981 Aero L-39ZA, c/n 132021
Airframe Info
| Manufacturer | Aero |
| Model | L-39ZA Search all Aero L-39ZA |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 132021 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AL25 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Fortele Aeriene Romane (Romanian Air Force) |
| Address |
, Romania |
121
1955 Fairchild C-123K Provider, c/n 20192
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | C-123K Provider Search all Fairchild C-123K Provider |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | 20192 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney & General Electric R-2800-99W/J85-GE-17 |
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Current Status | Crashed on August 27, 1992 |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Salvadoreña |
| Address |
, El Salvador |
121
MJA
Nord 3400 Norbarbe, c/n 121
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | 3400 Norbarbe Search all Nord 3400 Norbarbe |
| Construction Number (C/N) | 121 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Potez 240 hp 4-D-34 six-cylinder |
| Also Registered As |
SE-XNV
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Alternative Code/Name | MJA |
| Current Status | To Swedish civil register |
Owner
| Owner | Aviation Légère de l'Armée de Terre |
| Address |
, France |
121
103-KN
Dassault Mirage 2000C, c/n 399
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000C Search all Dassault Mirage 2000C |
| Construction Number (C/N) | 399 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Alternative Code/Name | 103-KN |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
121
L-AK
Fairchild PT-19, c/n T40-316
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | PT-19 Search all Fairchild PT-19 |
| Construction Number (C/N) | T40-316 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Fairchild 6-440 Series |
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Alternative Code/Name | L-AK |
| Current Status | Written off on January 5, 1955 |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force (Luftforsvaret) |
| Address |
, Norway |
121
Sukhoi Su-25, c/n 09015
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-25 Search all Sukhoi Su-25 |
| Construction Number (C/N) | 09015 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R-195 |
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Current Status | Stored |
Owner
| Owner | Macedonian Air Force |
| Address |
Petrovec Air Base, Macedonia |
121
315-YL
Socata TB-30 Epsilon, c/n 121
Latest photos of 121
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TB-30 Epsilon Search all Socata TB-30 Epsilon |
| Construction Number (C/N) | 121 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-L1B5 |
| Also Registered As |
F-AYYL
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Alternative Code/Name | 315-YL |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
121
Lockheed Martin F-16C Block 30J, c/n 2Y-12
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-16C Block 30J Search all Lockheed Martin F-16C Block 30J |
| Construction Number (C/N) | 2Y-12 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
, Greece |
121
Mikoyan-Gurevich MiG-21bisD, c/n 75021145
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21bisD Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21bisD |
| Construction Number (C/N) | 75021145 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky RS25-300 |
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Croatian Air Force and Air Defence |
| Address |
, Croatia |
121
5-OL
Dassault Super Mystere B.2, c/n 121
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Super Mystere B.2 Search all Dassault Super Mystere B.2 |
| Construction Number (C/N) | 121 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 101G-2 |
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Alternative Code/Name | 5-OL |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Armée de l'Air |
| Address |
Orange Air Base, France |
121
North American T-28A Trojan, c/n 189-5
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | T-28A Trojan Search all North American T-28A Trojan |
| Construction Number (C/N) | 189-5 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-1300-7 |
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Current Status | Reserved |
Owner
| Owner | Cuban Air Force |
| Address |
Havan, Cuba |
User Comments
Malcolm Clarke, 2020-08-03 10:52:32
Joe Baugher has questioned the identification as either 52-1190 (cn 189-5) or 51-7756 9 (cn 174-609)
121
Dassault MD-454 Mystere IVA, c/n 121
Latest photos of 121
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | MD-454 Mystere IVA Search all Dassault MD-454 Mystere IVA |
| Construction Number (C/N) | 121 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Hispano-Suiza Verdon 350 |
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Current Status | Preserved at Norwich from 1982 |
Owner
| Owner | City of Norwich Aviation Museum |
| Address |
Norwich, United Kingdom |
121
SIAI-Marchetti SF-260MS, c/n 13-02
Airframe Info
| Manufacturer | SIAI-Marchetti |
| Model | SF-260MS Search all SIAI-Marchetti SF-260MS |
| Construction Number (C/N) | 13-02 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Current Status | Withdrawn from service |
| Delivery Date | 1971-09-05 |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
, Singapore |
121
113-IZ
Dassault Rafale C, c/n 121
Latest photos of 121
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale C Search all Dassault Rafale C |
| Construction Number (C/N) | 121 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M88-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Alternative Code/Name | 113-IZ |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
St. Dizier, France |
121
115-KN
Dassault Mirage 2000C, c/n 399
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000C Search all Dassault Mirage 2000C |
| Construction Number (C/N) | 399 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 121 |
| Alternative Code/Name | 115-KN |
| Current Status | Active service with EC02.005 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 115, Orange-Caritat France |