Aircraft 1257 Data
5
aircraft records found
1257
2010 Antonov An-74T-200A, c/n 3654709877 l/n 19-04
Airframe Info
| Manufacturer | Antonov |
| Model | An-74T-200A Search all Antonov An-74T-200A |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 3654709877 |
| Line Number (L/N) | 19-04 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 57 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Lotarev D-36 series 1A |
| Also Registered As |
SU-BPO
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | 1257 |
| Current Status | Operational |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Egypt |
1257
1978 Yakovlev Yak-40K, c/n 9821257
Latest photos of 1257
Airframe Info
| Manufacturer | Yakovlev |
| Model | Yak-40K Search all Yakovlev Yak-40K |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 9821257 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Progress AI-20 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 1257 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 1998-12-00 |
Owner
| Owner | Czech Air Force |
| Address |
, Czech Republic |
1257
Cessna 337G, c/n 33701629
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 337G Search all Cessna 337G |
| Construction Number (C/N) | 33701629 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 1257 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Corps d'Aviation d'Haiti |
| Address |
Port-au-Prince, Haiti |
1257
AA
Aérospatiale SA-330B Puma, c/n 1257
Airframe Info
| Manufacturer | Aérospatiale |
| Model | SA-330B Puma Search all Aérospatiale SA-330B Puma |
| Construction Number (C/N) | 1257 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Turmo lllC4 |
Aircraft
| Registration Number | 1257 |
| Alternative Code/Name | AA |
| Current Status | Storage at Châteaudun Air Base |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
1257
Cessna T206H, c/n Not found 1257
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T206H Search all Cessna T206H |
| Construction Number (C/N) | Not found 1257 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | 1257 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Aviación Militar Bolivariana Venezolana |
| Address |
Puerto Ayacucho Air Base, Venezuela |