Aircraft 127 Data
11
aircraft records found
127
1990 PZL-Mielec M-18 Dromader, c/n 1Z011-27
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | M-18 Dromader Search all PZL-Mielec M-18 Dromader |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 1Z011-27 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | WZK ASz-621R |
Aircraft
| Registration Number | 127 |
| Current Status | Active |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
, Greece |
127
1987 Airtech CN-235-10, c/n 005
Airframe Info
| Manufacturer | Airtech |
| Model | CN-235-10 Search all Airtech CN-235-10 |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 005 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 46 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-7A |
Aircraft
| Registration Number | 127 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 1987-07-15 |
Owner
| Owner | Royal Saudi Air Force |
| Address |
, Saudi Arabia |
127
1974 Cessna A-37B Dragonfly, c/n 43482
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A-37B Dragonfly Search all Cessna A-37B Dragonfly |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 43482 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-17A |
Aircraft
| Registration Number | 127 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea del Perú (Peruvian Air Force) |
| Address |
Surco Air Base, Peru |
127
1944 Republic P-47D Thunderbolt, c/n 399-55924
Airframe Info
| Manufacturer | Republic |
| Model | P-47D Thunderbolt Search all Republic P-47D Thunderbolt |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 399-55924 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 SERIES |
| Also Registered As |
N47DF
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | 127 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea del Perú (Peruvian Air Force) |
| Address |
, Peru |
127
315-YR
Socata TB-30 Epsilon, c/n 127
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TB-30 Epsilon Search all Socata TB-30 Epsilon |
| Construction Number (C/N) | 127 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-540-L1B5D |
Aircraft
| Registration Number | 127 |
| Alternative Code/Name | 315-YR |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
BA 709 Cognac airbase, France |
127
30-GF
Dassault Rafale C, c/n 127
Latest photos of 127
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale C Search all Dassault Rafale C |
| Construction Number (C/N) | 127 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Snecma M88-2 |
Aircraft
| Registration Number | 127 |
| Alternative Code/Name | 30-GF |
| Current Status | Active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 118, Mont-de-Marsan France |
127
63-VK
Nord N-2501F, c/n 127
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | N-2501F Search all Nord N-2501F |
| Construction Number (C/N) | 127 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA-Bristol Hercules radial |
Aircraft
| Registration Number | 127 |
| Alternative Code/Name | 63-VK |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
127
Sukhoi Su-22UM-3K, c/n 17532367003
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-22UM-3K Search all Sukhoi Su-22UM-3K |
| Construction Number (C/N) | 17532367003 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Lyulka AL-21 F-3 |
| Also Registered As |
25 49
Museum exhibit
|
Aircraft
| Registration Number | 127 |
| Current Status | deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |
127
118-GF/113-GF
Dassault Rafale C, c/n 127
Latest photos of 127
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale C Search all Dassault Rafale C |
| Construction Number (C/N) | 127 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M88-2 |
Aircraft
| Registration Number | 127 |
| Alternative Code/Name | 118-GF/113-GF |
| Current Status | Active service with EC 02.030 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 118, Mont-de-Marsan France |
127
Dassault F.1CM-V1, c/n 127
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | F.1CM-V1 Search all Dassault F.1CM-V1 |
| Construction Number (C/N) | 127 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 127 |
| Current Status | Crashed on August 17, 2015 |
Owner
| Owner | Royal Moroccan Air Force |
| Address |
, Morocco |
127
WSK-Swidnik Mi-2 Hoplite, c/n 562944063
Airframe Info
| Manufacturer | WSK-Swidnik |
| Model | Mi-2 Hoplite Search all WSK-Swidnik Mi-2 Hoplite |
| Construction Number (C/N) | 562944063 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov GTD-350 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 127 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Russian Federation |