Aircraft 140 Data
14
aircraft records found
140
1997 Mil Mi-24V Hind E, c/n 150722
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 150722 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117MT |
Aircraft
| Registration Number | 140 |
| Current Status | Stored |
Owner
| Owner | Bulgaria Air Force |
| Address |
Krumovo Plovdiv, Plovdiv Bulgaria |
140
1988 SABCA F-16AM Fighting Falcon, c/n 6H-58
Airframe Info
| Manufacturer | SABCA |
| Model | F-16AM Fighting Falcon Search all SABCA F-16AM Fighting Falcon |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 6H-58 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-200 |
| Also Registered As |
FA-58
To Royal Jordanian Air Force
|
Aircraft
| Registration Number | 140 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Royal Jordanian Air Force |
| Address |
, Jordan |
140
1987 Bell 412SP, c/n 33140
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412SP Search all Bell 412SP |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 33140 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3B |
Aircraft
| Registration Number | 140 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Norway |
140
1982 Bacau Yak-52, c/n 822113
Airframe Info
| Manufacturer | Bacau |
| Model | Yak-52 Search all Bacau Yak-52 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 822113 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko Vedeneyev M-14P radial |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 140 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Ukraine |
140
1978 General Dynamics F-16A Netz, c/n 6V-21
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16A Netz Search all General Dynamics F-16A Netz |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 6V-21 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-200 |
Aircraft
| Registration Number | 140 |
| Current Status | Crashed on September 13, 2009 |
Owner
| Owner | Israeli Air and Space Force |
| Address |
, Israel |
140
1960 Boeing 707-329, c/n 17625 l/n 99
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-329 Search all Boeing 707-329 |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 17625 |
| Line Number (L/N) | 99 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT4A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 140 |
| Current Status | Retired on March 16, 2019 |
| Delivery Date | 1979-00-00 |
Owner
| Owner | Israel Air Force |
| Address |
, |
140
British Aerospace Hawk Mk.64, c/n 312267/279
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | Hawk Mk.64 Search all British Aerospace Hawk Mk.64 |
| Construction Number (C/N) | 312267/279 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Adour 861 |
Aircraft
| Registration Number | 140 |
| Current Status | Scrapped |
Owner
| Owner | Kuwait Air Force |
| Address |
, Kuwait |
140
General Dynamics F-16C Fighting Falcon, c/n 2Y-31
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16C Fighting Falcon Search all General Dynamics F-16C Fighting Falcon |
| Construction Number (C/N) | 2Y-31 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P & W F100-PW-229 |
Aircraft
| Registration Number | 140 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
, Greece |
140
Dassault F.1CG, c/n 79
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | F.1CG Search all Dassault F.1CG |
| Construction Number (C/N) | 79 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNZCMA ATAR 09 |
Aircraft
| Registration Number | 140 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Force Aerienne Grèque |
| Address |
, |
140
Aero L-39ZA, c/n 432840
Airframe Info
| Manufacturer | Aero |
| Model | L-39ZA Search all Aero L-39ZA |
| Construction Number (C/N) | 432840 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-25TL |
Aircraft
| Registration Number | 140 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Muzeul Aviatiei |
| Address |
Bucharest, Romania |
140
Mikoyan-Gurevich MiG-15UTI, c/n 722651
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-15UTI Search all Mikoyan-Gurevich MiG-15UTI |
| Construction Number (C/N) | 722651 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov RD-45FA |
Aircraft
| Registration Number | 140 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
Lahr, Germany |
140
315-ZE
Socata TB-30 Epsilon, c/n 140
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TB-30 Epsilon Search all Socata TB-30 Epsilon |
| Construction Number (C/N) | 140 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-540-L1B5D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 140 |
| Alternative Code/Name | 315-ZE |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
140
4-GS
Dassault Rafale C, c/n 140
Latest photos of 140
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale C Search all Dassault Rafale C |
| Construction Number (C/N) | 140 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | Snecma M88-4e |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 140 |
| Alternative Code/Name | 4-GS |
| Current Status |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
140
Aero L-39ZO, c/n 831140
Airframe Info
| Manufacturer | Aero |
| Model | L-39ZO Search all Aero L-39ZO |
| Construction Number (C/N) | 831140 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-25TL |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 140 |
| Current Status | Withdrawn from service in 2008 |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
Kecskemét Air Base, Hungary |