Aircraft 154 Data
8
aircraft records found
154
1989 Mikoyan-Gurevich MIG-29M-2, c/n 2960905554
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MIG-29M-2 Search all Mikoyan-Gurevich MIG-29M-2 |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 2960905554 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov RD-33K |
Aircraft
| Registration Number | 154 |
| Current Status |
Owner
| Owner | MIG OKB |
| Address |
Moscow, Russian Federation |
154
1979 Dassault Mirage F.1CH, c/n 154
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1CH Search all Dassault Mirage F.1CH |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 154 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K |
Aircraft
| Registration Number | 154 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Royal Moroccan Air Force |
| Address |
, Morocco |
154
Nord N-2501, c/n 154
Latest photos of 154
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | N-2501 Search all Nord N-2501 |
| Construction Number (C/N) | 154 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 45 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA licence-built Bristol Hercules 738/739 |
Aircraft
| Registration Number | 154 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Speyer / Technik Mus Germany |
154
Elbit Hermes 450, c/n 104
Airframe Info
| Manufacturer | Elbit |
| Model | Hermes 450 Search all Elbit Hermes 450 |
| Construction Number (C/N) | 104 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | UAV Engines R802/902(W) Wankel 52hp |
Aircraft
| Registration Number | 154 |
| Current Status | Shot down on May 12, 2008 |
Owner
| Owner | Georgian Ministry of Internal Affairs |
| Address |
Tbilisi, Georgia |
154
Schweizer TH-300C, c/n S1224
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | TH-300C Search all Schweizer TH-300C |
| Construction Number (C/N) | S1224 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming HIO-360-D1A |
Aircraft
| Registration Number | 154 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Fuerza Aerea El Salvador |
| Address |
San Salvador, El Salvador |
154
12-YA
Dassault Super Mystere B.2, c/n 154
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Super Mystere B.2 Search all Dassault Super Mystere B.2 |
| Construction Number (C/N) | 154 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 101G-2 |
Aircraft
| Registration Number | 154 |
| Alternative Code/Name | 12-YA |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Cambrai Air Base, France |
154
315-SM
Max Holste MH-1521M Broussard, c/n 154
Airframe Info
| Manufacturer | Max Holste |
| Model | MH-1521M Broussard Search all Max Holste MH-1521M Broussard |
| Construction Number (C/N) | 154 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985-AN-1 Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 154 |
| Alternative Code/Name | 315-SM |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
154
4-LT
Dassault MD-450 Ouragan, c/n 154
Latest photos of 154
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | MD-450 Ouragan Search all Dassault MD-450 Ouragan |
| Construction Number (C/N) | 154 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Nene 104B |
Aircraft
| Registration Number | 154 |
| Alternative Code/Name | 4-LT |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Musée de l'Air et de l'Espace |
| Address |
Le Bourget, Paris, France |