Aircraft 161259 Data
3
aircraft records found
161259
CJ-05
Sikorsky CH-53E Super Stallion, c/n 65-431
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | CH-53E Super Stallion Search all Sikorsky CH-53E Super Stallion |
| Construction Number (C/N) | 65-431 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 42 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T64-GE-416/416A |
Aircraft
| Registration Number | 161259 |
| Alternative Code/Name | CJ-05 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | United States Marine Corps |
| Address |
, United States |
161259
HH-15
Sikorsky CH-53E Super Stallion, c/n 65431
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | CH-53E Super Stallion Search all Sikorsky CH-53E Super Stallion |
| Construction Number (C/N) | 65431 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 42 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T64-GE-416/416A |
Aircraft
| Registration Number | 161259 |
| Alternative Code/Name | HH-15 |
| Current Status | On active duty with HMH-366 |
Owner
| Owner | United States Marine Corps |
| Address |
MCAS New River, North Carolina United States |
161259
EH-20
Sikorsky CH-53E Super Stallion, c/n 65-431
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | CH-53E Super Stallion Search all Sikorsky CH-53E Super Stallion |
| Construction Number (C/N) | 65-431 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 42 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T64-GE-416/416A |
Aircraft
| Registration Number | 161259 |
| Alternative Code/Name | EH-20 |
| Current Status | On active duty with VMM-264 |
Owner
| Owner | United States Marine Corps |
| Address |
MCAS New River, North Carolina United States |