Aircraft 162168 Data
2
aircraft records found
162168
45
Grumman C-2A Greyhound, c/n 48
Latest photos of 162168
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | C-2A Greyhound Search all Grumman C-2A Greyhound |
| Construction Number (C/N) | 48 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 30 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-425 |
Aircraft
| Registration Number | 162168 |
| Alternative Code/Name | 45 |
| Mode S (ICAO24) Code | AE0469 |
| Current Status | On active service with VRC-40 |
Owner
| Owner | United States Navy |
| Address |
Naval Air Station Norfolk, Virginia United States |
162168
RW-36
Grumman C-2A, c/n 48
Latest photos of 162168
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | C-2A Search all Grumman C-2A |
| Construction Number (C/N) | 48 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 30 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-8A |
Aircraft
| Registration Number | 162168 |
| Alternative Code/Name | RW-36 |
| Current Status | Withdrawn from VRC-30 use |
Owner
| Owner | United States Navy |
| Address |
NAS North Island, California United States |