Aircraft 163 Data
10
aircraft records found
163
1989 Bell 412SP, c/n 33163
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412SP Search all Bell 412SP |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 33163 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3B |
Aircraft
| Registration Number | 163 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Norway |
163
Q
1974 Aérospatiale SA-321G Super Frelon, c/n 163
Latest photos of 163
Airframe Info
| Manufacturer | Aérospatiale |
| Model | SA-321G Super Frelon Search all Aérospatiale SA-321G Super Frelon |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 163 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Turmo IIIC |
Aircraft
| Registration Number | 163 |
| Alternative Code/Name | Q |
| Current Status | Preserved at Dax |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
, France |
163
1959 Mikoyan-Gurevich MiG-15 UTI, c/n 922257
Latest photos of 163
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-15 UTI Search all Mikoyan-Gurevich MiG-15 UTI |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 922257 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
Aircraft
| Registration Number | 163 |
| Current Status | Reserved |
| Delivery Date | 1959-04-00 |
| Registration Cancel Date | 1985-10-23 |
Owner
| Owner | East German Air Force |
| Address |
Berlin, Germany |
163
1944 Supermarine 509 Spitfire TR.IX, c/n CBAF.IX.4494
Airframe Info
| Manufacturer | Supermarine |
| Model | 509 Spitfire TR.IX Search all Supermarine 509 Spitfire TR.IX |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | CBAF.IX.4494 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Merlin 70 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 163 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Irish Air Corps |
| Address |
Baldonnel, County Dublin Ireland |
163
Beech T-34A Mentor, c/n CG-220
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | T-34A Mentor Search all Beech T-34A Mentor |
| Construction Number (C/N) | CG-220 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-470-13 |
Aircraft
| Registration Number | 163 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea de Chile (FACh) |
| Address |
Los Cerrillos Air Base, Santiago Chile |
163
De Havilland DH-82A, c/n 172
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland |
| Model | DH-82A Search all De Havilland DH-82A |
| Construction Number (C/N) | 172 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | De Havilland Gipsy Major I |
| Also Registered As |
SE-ALM
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | 163 |
| Current Status | Withdrawn from service in 1942 |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force |
| Address |
, Norway |
163
Dassault Etendard IV.PM, c/n 63
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Etendard IV.PM Search all Dassault Etendard IV.PM |
| Construction Number (C/N) | 63 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 8B |
Aircraft
| Registration Number | 163 |
| Current Status | Stored |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
Landivisiau Naval Air Base, France |
163
Max Holste MH-1521M Broussard, c/n 163
Airframe Info
| Manufacturer | Max Holste |
| Model | MH-1521M Broussard Search all Max Holste MH-1521M Broussard |
| Construction Number (C/N) | 163 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985-AN Wasp radial |
Aircraft
| Registration Number | 163 |
| Current Status | preserved |
Owner
| Owner | Air Zoo |
| Address |
Kalamazoo, michigan 49002 United States |
163
MBB Bo.105C, c/n S-163/P016
Airframe Info
| Manufacturer | MBB |
| Model | Bo.105C Search all MBB Bo.105C |
| Construction Number (C/N) | S-163/P016 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20B |
Aircraft
| Registration Number | 163 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Philippine Naval Air Group |
| Address |
Danilo Atienza Air Base, Cavite City Philippines |
163
Dassault Mirage F.1EH, c/n 163
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1EH Search all Dassault Mirage F.1EH |
| Construction Number (C/N) | 163 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K |
Aircraft
| Registration Number | 163 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Royal Moroccan Air Force |
| Address |
, Morocco |