Aircraft 164554 Data
3
aircraft records found
164554
WH-02
McDonnell Douglas AV-8B+, c/n 239
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | AV-8B+ Search all McDonnell Douglas AV-8B+ |
| Construction Number (C/N) | 239 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce F402-RR-408A vectored thrust |
Aircraft
| Registration Number | 164554 |
| Alternative Code/Name | WH-02 |
| Current Status | On active service with VMA-542 |
Owner
| Owner | United States Marine Corps |
| Address |
, United States |
164554
WP-01
McDonnell Douglas AV-8B+ Harrier II, c/n 239
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | AV-8B+ Harrier II Search all McDonnell Douglas AV-8B+ Harrier II |
| Construction Number (C/N) | 239 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce F402-RR-408A vectored thrust |
Aircraft
| Registration Number | 164554 |
| Alternative Code/Name | WP-01 |
| Current Status | Operational with VMA-223 |
Owner
| Owner | United States Marine Corps |
| Address |
MCAS Cherry Point, North Carolina United States |
164554
WE-01
McDonnell Douglas AV-8B, c/n 239
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | AV-8B Search all McDonnell Douglas AV-8B |
| Construction Number (C/N) | 239 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce F402-RR-408A vectored thrust |
Aircraft
| Registration Number | 164554 |
| Alternative Code/Name | WE-01 |
| Current Status | Upgraded to AV-8B+ Harrier II |
Owner
| Owner | United States Marine Corps |
| Address |
Yuma Marine Corps Air Station, Arizona United States |