Aircraft 19 Data
21
aircraft records found
19
2019 Airbus Helicopters BK-117D-2M, c/n 20345
Latest photos of 19
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus Helicopters |
| Model | BK-117D-2M Search all Airbus Helicopters BK-117D-2M |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 20345 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arriel 2E |
| Also Registered As |
D-HADU
Manufacturer's registration
|
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status | On active service |
| Registration Cancel Date | 2019-12-11 |
Owner
| Owner | Hungarian Defence Forces |
| Address |
MH-86 Helikopter Bazis, Szolnok Szolnok, Jász-Nagykun-Szolnok Hungary |
19
1991 Yakovlev Yak-52, c/n 9111214
Airframe Info
| Manufacturer | Yakovlev |
| Model | Yak-52 Search all Yakovlev Yak-52 |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 9111214 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Vedeneyev (ivchenko) M-14P |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status | De-registered, 19 Grey |
Owner
| Owner | |
| Address |
DOSAAF , Russian Federation |
19
1961 WSK Swidnik Mil Mi-1M, c/n W02019
Airframe Info
| Manufacturer | WSK Swidnik |
| Model | Mil Mi-1M Search all WSK Swidnik Mil Mi-1M |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | W02019 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-26V radial |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1961-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1982-00-00 |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
19
1955 Let C-11 (Yak-11), c/n 171119
Latest photos of 19
Airframe Info
| Manufacturer | Let |
| Model | C-11 (Yak-11) Search all Let C-11 (Yak-11) |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | 171119 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Shvetsov ASh-21 |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Hungary Air Force / Military technical park |
| Address |
Pintér Müvek, Military technical park Kecel, Hungary |
19
1937 Avia 40P, c/n 19
Airframe Info
| Manufacturer | Avia |
| Model | 40P Search all Avia 40P |
| Year built | 1937 |
| Construction Number (C/N) | 19 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status | preserved |
Owner
| Owner | Air & Space Museum (Musée de l'air et de l'espace) |
| Address |
Le Bourget, France |
19
Breguet 1150 Atlantic, c/n 19
Airframe Info
| Manufacturer | Breguet |
| Model | 1150 Atlantic Search all Breguet 1150 Atlantic |
| Construction Number (C/N) | 19 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
19
NHI NH-90 NFH, c/n 1341
Airframe Info
| Manufacturer | NHI |
| Model | NH-90 NFH Search all NHI NH-90 NFH |
| Construction Number (C/N) | 1341 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
19
Mikoyan-Gurevich MiG-29, c/n 2960535190
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-29 Search all Mikoyan-Gurevich MiG-29 |
| Construction Number (C/N) | 2960535190 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
19
Dassault Super Etendard, c/n 19
Latest photos of 19
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Super Etendard Search all Dassault Super Etendard |
| Construction Number (C/N) | 19 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 8K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
, France |
19
Saab J-35Oe MkII Draken, c/n 35-1419
Airframe Info
| Manufacturer | Saab |
| Model | J-35Oe MkII Draken Search all Saab J-35Oe MkII Draken |
| Construction Number (C/N) | 35-1419 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Volvo Flygmotor RM6C |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Arboga Robotmuseum |
| Address |
Arboga, Sweden |
19
Aérospatiale SA-365N Dauphin, c/n 6019
Airframe Info
| Manufacturer | Aérospatiale |
| Model | SA-365N Dauphin Search all Aérospatiale SA-365N Dauphin |
| Construction Number (C/N) | 6019 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arriel 2C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy |
| Address |
, France |
19
12-YK
Dassault Mirage F.1C, c/n 19
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1C Search all Dassault Mirage F.1C |
| Construction Number (C/N) | 19 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Alternative Code/Name | 12-YK |
| Current Status |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
19
Breguet Atlantic, c/n 19
Airframe Info
| Manufacturer | Breguet |
| Model | Atlantic Search all Breguet Atlantic |
| Construction Number (C/N) | 19 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Tyne |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Aeronautique Navale |
| Address |
, France |
19
5-NE
Dassault Mirage 2000 C, c/n 50
Latest photos of 19
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000 C Search all Dassault Mirage 2000 C |
| Construction Number (C/N) | 50 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Snecma M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Alternative Code/Name | 5-NE |
| Current Status | preserved |
Owner
| Owner | Les Amis de la 5ème Escadre Museum |
| Address |
Orange, Vaucluse France |
19
2-NE
Dassault Mirage 2000C, c/n 50
Latest photos of 19
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000C Search all Dassault Mirage 2000C |
| Construction Number (C/N) | 50 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Alternative Code/Name | 2-NE |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 115, Orange France |
19
Dassault Rafale M, c/n 19
Latest photos of 19
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale M Search all Dassault Rafale M |
| Construction Number (C/N) | 19 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M88-2 |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
, France |
19
Mikoyan-Gurevich MiG-21UM, c/n 516999201
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21UM Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21UM |
| Construction Number (C/N) | 516999201 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R–13F–300 |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status | Stored at Pápa Air Base |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
19
Aero L-39C, c/n 430410
Airframe Info
| Manufacturer | Aero |
| Model | L-39C Search all Aero L-39C |
| Construction Number (C/N) | 430410 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-25TL |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Ukraine Air Force Historical Museum |
| Address |
Vinnvtsia, Ukraine |
19
Mikoyan-Gurevich MiG-29A, c/n 2960526333/3803
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-29A Search all Mikoyan-Gurevich MiG-29A |
| Construction Number (C/N) | 2960526333/3803 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov RD-33 |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status | Instructional airframe |
Owner
| Owner | Bulgarian Air Force |
| Address |
Graf Ignatievo, Bulgaria |
19
340-HJ
Nord N-2501F, c/n 19
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | N-2501F Search all Nord N-2501F |
| Construction Number (C/N) | 19 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA licence-built Bristol Hercules radial |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Alternative Code/Name | 340-HJ |
| Current Status | Scrapped in 1978 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
19
Vought F-8E(FN), c/n 1236
Latest photos of 19
Airframe Info
| Manufacturer | Vought |
| Model | F-8E(FN) Search all Vought F-8E(FN) |
| Construction Number (C/N) | 1236 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney J57-P-20A |
Aircraft
| Registration Number | 19 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Ailes Anciennes Toulouse |
| Address |
, France |