Aircraft 205 Data
22
aircraft records found
205
2021 Airbus Helicopters H-225M Caracal, c/n 3013
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus Helicopters |
| Model | H-225M Caracal Search all Airbus Helicopters H-225M Caracal |
| Year built | 2021 |
| Construction Number (C/N) | 3013 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Makila 2A |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | Operational - 125 Squadron |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
Sembawang Air Base,, Singapore |
205
1998 McDonnell Douglas F-15I Ra'am, c/n 1278/I002
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | F-15I Ra'am Search all McDonnell Douglas F-15I Ra'am |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 1278/I002 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-229 |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 1998-01-00 |
Owner
| Owner | Israeli Air and Space Force |
| Address |
Hatzerim Air Base, Israel |
205
1998 Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon, c/n AC-13
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-16C Fighting Falcon Search all Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | AC-13 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Royal Bahraini Air Force |
| Address |
Isa Air Base, Bahrain |
205
1994 Valmet L-90TP Redigo, c/n 023
Airframe Info
| Manufacturer | Valmet |
| Model | L-90TP Redigo Search all Valmet L-90TP Redigo |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 023 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce 250-B17D |
| Also Registered As |
OH-VXG
Manufacturer's registration
|
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | Active service with 2 Squadron |
| Delivery Date | 1994-06-14 |
Owner
| Owner | Eritrean Air Force |
| Address |
Asmara Air Base, Ethiopia |
205
1977 Sepecat Jaguar S, c/n 210/S(O)3
Airframe Info
| Manufacturer | Sepecat |
| Model | Jaguar S Search all Sepecat Jaguar S |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 210/S(O)3 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce/Turbomeca Adour |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | Crashed on October 27, 1991 |
| Delivery Date | 1977-09-26 |
Owner
| Owner | Royal Air Force of Oman |
| Address |
, Oman |
205
1972 Reims Cessna FR172H Reims Rocket, c/n 0345
Airframe Info
| Manufacturer | Reims Cessna |
| Model | FR172H Reims Rocket Search all Reims Cessna FR172H Reims Rocket |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 0345 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-360 |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | Withdrawn from use Oct 2019 |
| Delivery Date | 1972-10-04 |
Owner
| Owner | Irish Air Corps |
| Address |
, Ireland |
205
1953 Lockheed AT-33A Shooting Star, c/n 580-9301
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | AT-33A Shooting Star Search all Lockheed AT-33A Shooting Star |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 580-9301 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Allison J33-A-35 |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
Carrasco, Uruguay |
205
L-CL
1943 Fairchild PT-26B Cornell III, c/n FZ204
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | PT-26B Cornell III Search all Fairchild PT-26B Cornell III |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | FZ204 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Fairchild 6-440 Series |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Alternative Code/Name | L-CL |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Forsvaret Flysamling Museum |
| Address |
Gardermoen, Oslo Norway |
205
Ilyushin Il-28, c/n 54006279
Airframe Info
| Manufacturer | Ilyushin |
| Model | Il-28 Search all Ilyushin Il-28 |
| Construction Number (C/N) | 54006279 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | Reserved |
| Registration Cancel Date | 1969-06-23 |
Owner
| Owner | East German Air Force |
| Address |
Cottbus, Germany |
205
Mil Mi-2, c/n 56310903
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-2 Search all Mil Mi-2 |
| Construction Number (C/N) | 56310903 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | Preserved in Sofia |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Bulgaria |
205
XH Porthos
SAN Jodel D-140E Mousquetaire IV, c/n 205
Airframe Info
| Manufacturer | SAN |
| Model | Jodel D-140E Mousquetaire IV Search all SAN Jodel D-140E Mousquetaire IV |
| Construction Number (C/N) | 205 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming O-360-A2A |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Alternative Code/Name | XH Porthos |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
205
Sukhoi Su-25K, c/n 25508110105
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-25K Search all Sukhoi Su-25K |
| Construction Number (C/N) | 25508110105 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R-195 |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Bulgarian Air Force |
| Address |
Graf Ignatievo, Bulgaria |
205
Lockheed SP-2H Neptune, c/n 726-7252
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | SP-2H Neptune Search all Lockheed SP-2H Neptune |
| Construction Number (C/N) | 726-7252 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | Withdrawn from service in 1982 |
| Delivery Date | 1961-11-15 |
Owner
| Owner | Royal Netherlands Navy |
| Address |
Valkenburg Air Station, Netherlands |
205
McDonnell Douglas F-15C, c/n 0726/012
Latest photos of 205
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | F-15C Search all McDonnell Douglas F-15C |
| Construction Number (C/N) | 0726/012 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
80-0073
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Royal Saudi Air force |
| Address |
, Saudi Arabia |
205
Israel Aircraft Industries IAI-202 Arava, c/n 0104
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | IAI-202 Arava Search all Israel Aircraft Industries IAI-202 Arava |
| Construction Number (C/N) | 0104 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-34 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | To El Salvador in 2008 |
Owner
| Owner | Israeli Air and Space Force |
| Address |
, Israel |
205
De Havilland DH-100 Vampire FB.5, c/n EP42784
Latest photos of 205
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland |
| Model | DH-100 Vampire FB.5 Search all De Havilland DH-100 Vampire FB.5 |
| Construction Number (C/N) | EP42784 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | De Havilland Goblin |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | |
| Address |
Port Elizabeth, South Africa |
205
Eurocopter EC-155B, c/n 6637
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-155B Search all Eurocopter EC-155B |
| Construction Number (C/N) | 6637 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arriel 2C1 |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Serviciul Roman de Informatii |
| Address |
, Romania |
205
Mikoyan-Gurevich MiG-21UM, c/n 516963026
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21UM Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21UM |
| Construction Number (C/N) | 516963026 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R–13F–300 |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | Withdrawn from use |
Owner
| Owner | Somali Air Force |
| Address |
Mogadishu, Somalia |
205
PZL-Mielec Lim-2, c/n 1B-00205
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | Lim-2 Search all PZL-Mielec Lim-2 |
| Construction Number (C/N) | 1B-00205 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Pueblo-Weisbrod Aviation Museum |
| Address |
Pueblo, Colorado 81001 United States |
205
Bell TH-67A Creek, c/n 5242
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | TH-67A Creek Search all Bell TH-67A Creek |
| Construction Number (C/N) | 5242 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20J |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Republic of China Army |
| Address |
Kueijen Army Training Centre, Taiwan |
205
Mikoyan-Gurevich MiG-23MF, c/n 0390221015/13502
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-23MF Search all Mikoyan-Gurevich MiG-23MF |
| Construction Number (C/N) | 0390221015/13502 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Khatchaturov R-35-300 |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | Stored |
Owner
| Owner | Fortele Aeriene Romane (Romanian Air Force) |
| Address |
Timisoara Air Base, Romania |
205
Douglas A-4H Ayit, c/n 13938
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | A-4H Ayit Search all Douglas A-4H Ayit |
| Construction Number (C/N) | 13938 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 205 |
| Current Status | Stored |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
Ovda Air Base, Israel |