Aircraft 207 Data
20
aircraft records found
207
1998 Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon, c/n AC-15
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-16C Fighting Falcon Search all Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | AC-15 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-229 |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Royal Bahraini Air Force |
| Address |
Isa Air Base, Bahrain |
207
1994 Valmet L-90TP Redigo, c/n 021
Airframe Info
| Manufacturer | Valmet |
| Model | L-90TP Redigo Search all Valmet L-90TP Redigo |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 021 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce 250-B17D |
| Also Registered As |
OH-VXE
Manufacturer's registration
|
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | Active service with 2 Squadron |
| Delivery Date | 1994-03-16 |
Owner
| Owner | Eritrean Air Force |
| Address |
Asmara Air Base, Eritrea |
207
1980 Westland Lynx Mk.86, c/n WA207
Airframe Info
| Manufacturer | Westland |
| Model | Lynx Mk.86 Search all Westland Lynx Mk.86 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | WA207 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Gem Mk.4 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force |
| Address |
, Norway |
207
1979 Aermacchi MB-326KD, c/n 6614/337
Airframe Info
| Manufacturer | Aermacchi |
| Model | MB-326KD Search all Aermacchi MB-326KD |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 6614/337 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | Preserved |
| Delivery Date | 1979-03-08 |
Owner
| Owner | |
| Address |
Dubai, United Arab Emirates |
207
1977 Sepecat Jaguar S, c/n 218/S(O)5
Airframe Info
| Manufacturer | Sepecat |
| Model | Jaguar S Search all Sepecat Jaguar S |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 218/S(O)5 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce/Turbomeca Adour |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | Crashed on December 17, 1991 |
| Delivery Date | 1977-11-07 |
Owner
| Owner | Royal Air Force of Oman |
| Address |
Al Masirah Air Base, Oman |
207
1972 Reims Cessna FR172H Reims Rocket, c/n 0347
Airframe Info
| Manufacturer | Reims Cessna |
| Model | FR172H Reims Rocket Search all Reims Cessna FR172H Reims Rocket |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 0347 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-360 |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | Instructional airframe |
| Delivery Date | 1972-10-04 |
Owner
| Owner | Irish Air Corps |
| Address |
, Ireland |
207
1966 Northrop F-5A Freedom Fighter, c/n N.7030
Latest photos of 207
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | F-5A Freedom Fighter Search all Northrop F-5A Freedom Fighter |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | N.7030 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-13 |
| Also Registered As |
66-9207
Museum exhibit
|
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Western Museum of Flight |
| Address |
, United States |
207
De Havilland DH-100 Vampire FB.5, c/n EP42916
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland |
| Model | DH-100 Vampire FB.5 Search all De Havilland DH-100 Vampire FB.5 |
| Construction Number (C/N) | EP42916 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | De Havilland Goblin |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | South African Air Force Museum |
| Address |
Swartkop, South Africa |
207
Antonov An-26, c/n 2207
Airframe Info
| Manufacturer | Antonov |
| Model | An-26 Search all Antonov An-26 |
| Construction Number (C/N) | 2207 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 45 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko-Progress AI-24T |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Romania |
207
Mil Mi-24V, c/n 3532421420091
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Search all Mil Mi-24V |
| Construction Number (C/N) | 3532421420091 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov TV3-117V |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Macedonian Air Force |
| Address |
Petrovec Air Base, Macedonia |
207
Bell TH-67A Creek, c/n 5244
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | TH-67A Creek Search all Bell TH-67A Creek |
| Construction Number (C/N) | 5244 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20J |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Republic of China Army |
| Address |
Kueijen Army Training Centre, Taiwan |
207
Dassault Mirage IIIB, c/n 207
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage IIIB Search all Dassault Mirage IIIB |
| Construction Number (C/N) | 207 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 09C |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
207
Lockheed AT-33A Shooting Star, c/n 580-8258
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | AT-33A Shooting Star Search all Lockheed AT-33A Shooting Star |
| Construction Number (C/N) | 580-8258 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Allison J33-A-35 |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
Durazno, Uruguay |
207
XD
Nord N-2501F, c/n 207
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | N-2501F Search all Nord N-2501F |
| Construction Number (C/N) | 207 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA-Bristol Hercules radial |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Alternative Code/Name | XD |
| Current Status |
Owner
| Owner | Armée de l'Air |
| Address |
, France |
207
Shenyang F-6, c/n 6207
Airframe Info
| Manufacturer | Shenyang |
| Model | F-6 Search all Shenyang F-6 |
| Construction Number (C/N) | 6207 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Liming Wopen-6A (Tumansky RD-9B) |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | preserved |
Owner
| Owner | North Korea - air force |
| Address |
, Korea, North |
207
330-AO
Dassault Mirage F.1C, c/n 207
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1C Search all Dassault Mirage F.1C |
| Construction Number (C/N) | 207 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Alternative Code/Name | 330-AO |
| Current Status | Instructional airframe |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 721 Rochefort, France |
207
Dassault Mirage F.1CZ, c/n Not found 207
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1CZ Search all Dassault Mirage F.1CZ |
| Construction Number (C/N) | Not found 207 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | Instructional airframe |
Owner
| Owner | Universiteit van Stellenbosch |
| Address |
Stellenbosch, South Africa |
207
FC
SAN Jodel D-140E Mousquetaire IV, c/n 207
Airframe Info
| Manufacturer | SAN |
| Model | Jodel D-140E Mousquetaire IV Search all SAN Jodel D-140E Mousquetaire IV |
| Construction Number (C/N) | 207 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming O-360-A2A |
| Also Registered As |
F-GZGS
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Alternative Code/Name | FC |
| Current Status | To civil register |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
207
Shenyang J-6, c/n Not found 207
Airframe Info
| Manufacturer | Shenyang |
| Model | J-6 Search all Shenyang J-6 |
| Construction Number (C/N) | Not found 207 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Liming Wopen-6A |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Korea, Republic of |
207
8-NS
Dassault Mystere IVA, c/n 207
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mystere IVA Search all Dassault Mystere IVA |
| Construction Number (C/N) | 207 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Hispano-Suiza Verdon 350 |
Aircraft
| Registration Number | 207 |
| Alternative Code/Name | 8-NS |
| Current Status | Range decoy |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
RAF Spadeadam, United Kingdom |