Aircraft 210 Data
17
aircraft records found
210
1998 Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon, c/n AC-18
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-16C Fighting Falcon Search all Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | AC-18 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-229 |
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Royal Bahraini Air Force |
| Address |
Isa Air Base, Bahrain |
210
1972 Reims Cessna FR172H Reims Rocket, c/n 0350
Airframe Info
| Manufacturer | Reims Cessna |
| Model | FR172H Reims Rocket Search all Reims Cessna FR172H Reims Rocket |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 0350 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-360 |
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status | Retired in June 2019 |
| Delivery Date | 1972-10-04 |
Owner
| Owner | Irish Air Corps |
| Address |
, Ireland |
210
1966 Northrop F-5A Freedom Fighter, c/n N.7033
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | F-5A Freedom Fighter Search all Northrop F-5A Freedom Fighter |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | N.7033 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-13 |
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status | Instructional airframe |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force |
| Address |
Ørland Air Base, Norway |
210
1953 Lockheed AT-33A Shooting Star, c/n 580-8761
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | AT-33A Shooting Star Search all Lockheed AT-33A Shooting Star |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 580-8761 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Allison J33-A-35 |
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status | Instructional airframe |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
Pando, Uruguay |
210
1952 Lockheed T-33A Shooting Star, c/n 580-7852
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | T-33A Shooting Star Search all Lockheed T-33A Shooting Star |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 580-7852 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Allison J33-A-35 |
| Also Registered As |
52-9667
Withdrawn from 123rd FIS use
|
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status | Withdrawn from use |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
Durazno, Uruguay |
210
Lockheed SP-2H Neptune, c/n 726-7263
Latest photos of 210
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | SP-2H Neptune Search all Lockheed SP-2H Neptune |
| Construction Number (C/N) | 726-7263 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Manufacturer and Model | 2x Wright + 2x Westinghouse R-3350-26W Cyclone-18 + J-34 |
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status | Preserved at Lelystad |
| Delivery Date | 1962-01-16 |
Owner
| Owner | Royal Netherlands Navy |
| Address |
, Netherlands |
210
Hughes 500MD Lahatoot, c/n 0571
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 500MD Lahatoot Search all Hughes 500MD Lahatoot |
| Construction Number (C/N) | 0571 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250 |
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status | Gate guardian |
Owner
| Owner | Israel Air and Space Force |
| Address |
Ramat David Air Base, Israel |
210
Dassault Mirage F.1C, c/n Not found 210
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1C Search all Dassault Mirage F.1C |
| Construction Number (C/N) | Not found 210 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
210
Dassault Mirage 2000EG, c/n 69
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000EG Search all Dassault Mirage 2000EG |
| Construction Number (C/N) | 69 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status | Active service with 332 Mira |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
Tanagra Air Base, Greece |
210
Fouga CM-170 Magister, c/n 210
Airframe Info
| Manufacturer | Fouga |
| Model | CM-170 Magister Search all Fouga CM-170 Magister |
| Construction Number (C/N) | 210 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Marbore IIA |
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status | Storage at BA 279 Châteaudun |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
210
PZL-Mielec TS-11 Iskra bis B, c/n 1H-0210
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | TS-11 Iskra bis B Search all PZL-Mielec TS-11 Iskra bis B |
| Construction Number (C/N) | 1H-0210 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | WSK 30 |
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
210
Dassault MD-312 Flamant, c/n 210
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | MD-312 Flamant Search all Dassault MD-312 Flamant |
| Construction Number (C/N) | 210 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Renault 12S 02-201 |
| Also Registered As |
F-AZEO
Preserved at Montelimar
|
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
210
F-SDXW
SAN Jodel D-140E Mousquetaire IV, c/n 210
Airframe Info
| Manufacturer | SAN |
| Model | Jodel D-140E Mousquetaire IV Search all SAN Jodel D-140E Mousquetaire IV |
| Construction Number (C/N) | 210 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming O-360-A2A |
| Also Registered As |
F-GMRS
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Alternative Code/Name | F-SDXW |
| Current Status | To civil register |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
210
Aerospatiale AS-550A-2 Fennec, c/n 2302
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | AS-550A-2 Fennec Search all Aerospatiale AS-550A-2 Fennec |
| Construction Number (C/N) | 2302 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force Museum |
| Address |
Paya Lebar Air Base, 534234 Singapore |
210
Saab 210 Lilldraken, c/n Not found 210
Airframe Info
| Manufacturer | Saab |
| Model | 210 Lilldraken Search all Saab 210 Lilldraken |
| Construction Number (C/N) | Not found 210 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Armstrong Siddeley Adder |
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Sweden |
210
Dassault Mystere IVA, c/n 210
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mystere IVA Search all Dassault Mystere IVA |
| Construction Number (C/N) | 210 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Hispano-Suiza Verdon 350 |
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Hall of Prototypes |
| Address |
Le Bourget, France |
210
Bell TH-67A Creek, c/n 5247
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | TH-67A Creek Search all Bell TH-67A Creek |
| Construction Number (C/N) | 5247 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20J |
Aircraft
| Registration Number | 210 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Republic of China Army |
| Address |
Kueijen Army Training Centre, Taiwan |