Aircraft 215 Data
18
aircraft records found
215
2022 CASA C-295W MPA, c/n S-215
Airframe Info
| Manufacturer | CASA |
| Model | C-295W MPA Search all CASA C-295W MPA |
| Year built | 2022 |
| Construction Number (C/N) | S-215 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status | Operational |
| Delivery Date | 2022-10-25 |
Owner
| Owner | Philippines Air Force |
| Address |
, Philippines |
215
ZR406
2018 Eurofighter EF-2000 Typhoon, c/n NS006
Latest photos of 215
Airframe Info
| Manufacturer | Eurofighter |
| Model | EF-2000 Typhoon Search all Eurofighter EF-2000 Typhoon |
| Year built | 2018 |
| Construction Number (C/N) | NS006 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Eurojet EJ200 |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Alternative Code/Name | ZR406 |
| Current Status | Operational with 8 Squadron |
| Delivery Date | 2018-02-06 |
Owner
| Owner | Royal Air Force of Oman |
| Address |
, Oman |
215
2018 Eurofighter EF-2000 Typhoon, c/n NS007
Airframe Info
| Manufacturer | Eurofighter |
| Model | EF-2000 Typhoon Search all Eurofighter EF-2000 Typhoon |
| Year built | 2018 |
| Construction Number (C/N) | NS007 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status | |
| Delivery Date | 2018-02-06 |
Owner
| Owner | Royal Oman Air Force |
| Address |
, Oman |
215
1994 McDonnell Douglas F-15I Ra'am, c/n 1290/I005
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | F-15I Ra'am Search all McDonnell Douglas F-15I Ra'am |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 1290/I005 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-229 |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status | Active service - 69 Squadron |
Owner
| Owner | Israeli Air and Space Force |
| Address |
Hatzerim Air Base, Israel |
215
1982 Sepecat Jaguar S, c/n 232/S(O)11
Airframe Info
| Manufacturer | Sepecat |
| Model | Jaguar S Search all Sepecat Jaguar S |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 232/S(O)11 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce/Turbomeca Adour |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 1983-05-23 |
Owner
| Owner | Royal Air Force of Oman |
| Address |
, Oman |
215
1980 Pilatus PC-7 Turbo-Trainer, c/n 235
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | PC-7 Turbo-Trainer Search all Pilatus PC-7 Turbo-Trainer |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 235 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Aviación Naval Chilena |
| Address |
Base Aeronaval Viña del Mar, Chile |
215
1980 Mil Mi-8T Hip, c/n 226215
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-8T Hip Search all Mil Mi-8T Hip |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 226215 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 27 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117Mt |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Iraqi Air Force , Iraq |
215
1978 CASA C-212M-100 Aviocar, c/n 126
Airframe Info
| Manufacturer | CASA |
| Model | C-212M-100 Aviocar Search all CASA C-212M-100 Aviocar |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 126 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TPE331-10HR |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Brigada de Aviación del Ejército (Chilean Army) |
| Address |
Rancagua, Chile |
215
1966 Northrop F-5A Freedom Fighter, c/n N.7038
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | F-5A Freedom Fighter Search all Northrop F-5A Freedom Fighter |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | N.7038 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-13 |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status | Gate guardian |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force |
| Address |
Ørland Air Base, Norway |
215
Dassault MD-450 Ouragan, c/n 215
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | MD-450 Ouragan Search all Dassault MD-450 Ouragan |
| Construction Number (C/N) | 215 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
215
Pilatus PC-7 Turbo Trainer, c/n 132
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | PC-7 Turbo Trainer Search all Pilatus PC-7 Turbo Trainer |
| Construction Number (C/N) | 132 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-25 |
| Also Registered As |
HB-HCV
Manufacturer's registration
|
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Guatemalteca |
| Address |
Guatemala City, Guatemala |
215
Fouga CM-170R Magister, c/n 357
Airframe Info
| Manufacturer | Fouga |
| Model | CM-170R Magister Search all Fouga CM-170R Magister |
| Construction Number (C/N) | 357 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Marbore IIC |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status | Retired on December 19, 1997 |
Owner
| Owner | Irish Air Corps |
| Address |
, Ireland |
215
316-DP
Dassault MD-312 Flamant, c/n 215
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | MD-312 Flamant Search all Dassault MD-312 Flamant |
| Construction Number (C/N) | 215 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Renault 12S-02-201 rated at 580 hp |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Alternative Code/Name | 316-DP |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
215
PZL-Mielec Lim-2, c/n 1B00215
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | Lim-2 Search all PZL-Mielec Lim-2 |
| Construction Number (C/N) | 1B00215 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Flygvapenmuseum |
| Address |
Linköping, Sweden |
215
Mikoyan-Gurevich MiG-21US, c/n 01685134
Latest photos of 215
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21US Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21US |
| Construction Number (C/N) | 01685134 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Also Registered As |
23 99
Preserved
|
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | East German Air Force |
| Address |
, United Kingdom |
215
IAR IAR-93MB Vultur, c/n 93186215
Airframe Info
| Manufacturer | IAR |
| Model | IAR-93MB Vultur Search all IAR IAR-93MB Vultur |
| Construction Number (C/N) | 93186215 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomecanica/Orao-built Rolls-Royce Viper 633-47 |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Romanian Air Force |
| Address |
Colonesti, Romania |
215
Sikorsky AUH-76 Eagle, c/n 76.0255
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | AUH-76 Eagle Search all Sikorsky AUH-76 Eagle |
| Construction Number (C/N) | 76.0255 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Philippine Air Force |
| Address |
, Philippines |
215
Mudry CAP-10B, c/n 215
Latest photos of 215
Airframe Info
| Manufacturer | Mudry |
| Model | CAP-10B Search all Mudry CAP-10B |
| Construction Number (C/N) | 215 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | 215 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |