Aircraft 230 Data
11
aircraft records found
230
1996 CASA C-212-300 Aviocar, c/n 454
Airframe Info
| Manufacturer | CASA |
| Model | C-212-300 Aviocar Search all CASA C-212-300 Aviocar |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 454 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TPE331-10HR |
Aircraft
| Registration Number | 230 |
| Current Status | Crashed on August 6, 2000 |
Owner
| Owner | Brigada de Aviación del Ejército (Chilean Army) |
| Address |
, Chile |
230
1981 General Dynamics F-16A/ADF Fighting Falcon, c/n 61-370
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16A/ADF Fighting Falcon Search all General Dynamics F-16A/ADF Fighting Falcon |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 61-370 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-200 |
| Also Registered As |
81-0689
To AMARC on December 2, 1994
|
Aircraft
| Registration Number | 230 |
| Current Status | Withdrawn from service |
| Delivery Date | 1997-03-03 |
Owner
| Owner | Royal Jordanian Air Force |
| Address |
Shaheed Mwaffaq Air Base, Jordan |
230
1978 General Dynamics F-16A Netz, c/n 6V-26
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16A Netz Search all General Dynamics F-16A Netz |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 6V-26 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-200 |
Aircraft
| Registration Number | 230 |
| Current Status | Active service -140 Squadron |
Owner
| Owner | Israeli Air and Space Force |
| Address |
Nevatim Air Base, Israel |
230
1977 SIAI-Marchetti SF-260WE Warrior, c/n 297/24-09
Airframe Info
| Manufacturer | SIAI-Marchetti |
| Model | SF-260WE Warrior Search all SIAI-Marchetti SF-260WE Warrior |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 297/24-09 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-540 |
Aircraft
| Registration Number | 230 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Irish Air Corps |
| Address |
, Ireland |
230
1968 Mil Mi-8T Hip, c/n 200230 l/n 030-02
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-8T Hip Search all Mil Mi-8T Hip |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 200230 |
| Line Number (L/N) | 030-02 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 27 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117A |
Aircraft
| Registration Number | 230 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1969-05-19 |
| Registration Cancel Date | 1993-00-00 |
Owner
| Owner | Savaria training center |
| Address |
Szombathely, Hungary |
230
4-US
Dassault MD-450 Ouragan, c/n 230
Latest photos of 230
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | MD-450 Ouragan Search all Dassault MD-450 Ouragan |
| Construction Number (C/N) | 230 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Nene 104B |
Aircraft
| Registration Number | 230 |
| Alternative Code/Name | 4-US |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | |
| Address |
Savigny-les-Beaune, United Kingdom |
230
Piper PA-28-236, c/n 28-8111091
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-236 Search all Piper PA-28-236 |
| Construction Number (C/N) | 28-8111091 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-540-J3A5D |
Aircraft
| Registration Number | 230 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea de Chile (FACh) |
| Address |
, Chile |
230
Douglas A-4H Ayit, c/n 13965
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | A-4H Ayit Search all Douglas A-4H Ayit |
| Construction Number (C/N) | 13965 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney J52-P-408A |
Aircraft
| Registration Number | 230 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Israeli Air Force Museum |
| Address |
Hatzerim Air Base, Israel |
230
30-QB
Dassault Mirage F.1CT, c/n 230
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1CT Search all Dassault Mirage F.1CT |
| Construction Number (C/N) | 230 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 230 |
| Alternative Code/Name | 30-QB |
| Current Status | Storage at Châteaudun Air Base |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
230
Dassault-Dornier Alpha Jet H, c/n H1/36
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault-Dornier |
| Model | Alpha Jet H Search all Dassault-Dornier Alpha Jet H |
| Construction Number (C/N) | H1/36 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA/Turbomeca Larzac 04 |
Aircraft
| Registration Number | 230 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Royal Moroccan Air Force |
| Address |
, Morocco |
230
Mikoyan-Gurevich MiG-21US, c/n 04685134
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21US Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21US |
| Construction Number (C/N) | 04685134 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R-11F2S-300 |
| Also Registered As |
24 06
Preserved
|
Aircraft
| Registration Number | 230 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
Peenemünde, Germany |