Aircraft 2307 Data
6
aircraft records found
2307
1996 Sikorsky S-76B, c/n 76.0449
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76B Search all Sikorsky S-76B |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 76.0449 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6B-36A rated at 960 shp |
Aircraft
| Registration Number | 2307 |
| Current Status | Active service - 203 Squadron |
Owner
| Owner | Royal Thai Navy |
| Address |
U-Tapao Air Base, Thailand |
2307
1980 Embraer EC-95BM, c/n 110291
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | EC-95BM Search all Embraer EC-95BM |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 110291 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-34 |
Aircraft
| Registration Number | 2307 |
| Current Status | Preserved |
| Delivery Date | 1980-10-01 |
Owner
| Owner | Força Aérea Brasileira |
| Address |
Canoas Air Base, Brazil |
2307
Mikoyan-Gurevich MiG-21F-13, c/n 742307
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21F-13 Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21F-13 |
| Construction Number (C/N) | 742307 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 2307 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Lubuskie Muzeum Wojskowe |
| Address |
Drzonow, Lubuskie Poland |
2307
Boeing KE-3A, c/n Not found 2307
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | KE-3A Search all Boeing KE-3A |
| Construction Number (C/N) | Not found 2307 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-2A |
Aircraft
| Registration Number | 2307 |
| Current Status | Active service - 23rd Squadron |
Owner
| Owner | Royal Saudi Air Force |
| Address |
Al Kharj Air Base, Saudi Arabia |
2307
De Havilland DH-89A Dominie/Dragon Rapide, c/n 6899
Latest photos of 2307
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland |
| Model | DH-89A Dominie/Dragon Rapide Search all De Havilland DH-89A Dominie/Dragon Rapide |
| Construction Number (C/N) | 6899 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | De Havilland Gipsy Queen 3 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 2307 |
| Current Status | Preserved in Museu do Ar |
Owner
| Owner | Portuguese Air Force (Força Aérea Portuguesa) |
| Address |
Sintra Air Base, Portugal |
2307
Airtech HC-144A Ocean Sentry (CN-235M-300), c/n C178
Latest photos of 2307
Airframe Info
| Manufacturer | Airtech |
| Model | HC-144A Ocean Sentry (CN-235M-300) Search all Airtech HC-144A Ocean Sentry (CN-235M-300) |
| Construction Number (C/N) | C178 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7C |
Aircraft
| Registration Number | 2307 |
| Mode S (ICAO24) Code | AE223E |
| Current Status | Upgraded to HC-144B |
Owner
| Owner | United States Coast Guard |
| Address |
, United States |