Aircraft 2311 Data
8
aircraft records found
2311
2010 Airtech HC-144A Ocean Sentry (CN-235M-300), c/n C184
Airframe Info
| Manufacturer | Airtech |
| Model | HC-144A Ocean Sentry (CN-235M-300) Search all Airtech HC-144A Ocean Sentry (CN-235M-300) |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | C184 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7C |
Aircraft
| Registration Number | 2311 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | United States Cost Guard |
| Address |
, United States |
2311
1996 Sikorsky S-76B, c/n 760454
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76B Search all Sikorsky S-76B |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 760454 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6B-36A rated at 960 shp |
Aircraft
| Registration Number | 2311 |
| Current Status | Active service - 203 Squadron |
Owner
| Owner | Royal Thai Navy |
| Address |
U-Tapao Air Base, Thailand |
2311
1980 Embraer C-95B Bandeirante (EMB-110P-1K), c/n 110320
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | C-95B Bandeirante (EMB-110P-1K) Search all Embraer C-95B Bandeirante (EMB-110P-1K) |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 110320 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | 2311 |
| Current Status | Withdrawn from service in 2013 |
| Delivery Date | 1981-02-16 |
Owner
| Owner | Força Aérea Brasileira |
| Address |
, Brazil |
2311
1977 Bell 206B JetRanger II, c/n 2124
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B JetRanger II Search all Bell 206B JetRanger II |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 2124 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20 rated at 400 shp |
Aircraft
| Registration Number | 2311 |
| Current Status | In Police service |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Thailand |
2311
1962 Mikoyan-Gurevich MiG-21F-13, c/n 742311
Latest photos of 2311
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21F-13 Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21F-13 |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 742311 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R-11F-300 |
Aircraft
| Registration Number | 2311 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
Kövesgyür-puszta, Veszprém Hungary |
2311
EADS North America HC-144B, c/n C-184
Airframe Info
| Manufacturer | EADS North America |
| Model | HC-144B Search all EADS North America HC-144B |
| Construction Number (C/N) | C-184 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | GE CT7 |
Aircraft
| Registration Number | 2311 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Owner | US Coast Guard |
| Address |
, United States |
2311
Let L410UVP-E14 Turbolet, c/n 89211
Airframe Info
| Manufacturer | Let |
| Model | L410UVP-E14 Turbolet Search all Let L410UVP-E14 Turbolet |
| Construction Number (C/N) | 89211 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 2311 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Slovakia - Air Force |
| Address |
, Slovakia (Slovak Republic) |
2311
Bell 407, c/n 54023
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 407 Search all Bell 407 |
| Construction Number (C/N) | 54023 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C47B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 2311 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | KASET (Thai Ministry of Agriculture) |
| Address |
, Thailand |