Aircraft 240 Data
12
aircraft records found
240
1980 Beech 200 Super King Air, c/n BB-672
Latest photos of 240
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Super King Air Search all Beech 200 Super King Air |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | BB-672 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | 240 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Irish Air Corps |
| Address |
, Ireland |
240
1971 Hawker Siddeley HS-121 Trident 2E, c/n 2157
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS-121 Trident 2E Search all Hawker Siddeley HS-121 Trident 2E |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 2157 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 115 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 512 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 240 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | C.A.A.C Civil Aviation Administration of China |
| Address |
, China |
240
1967 Westland AH-12A Wasp, c/n F9685
Airframe Info
| Manufacturer | Westland |
| Model | AH-12A Wasp Search all Westland AH-12A Wasp |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | F9685 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Nimbus 103 |
Aircraft
| Registration Number | 240 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1967-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1981-00-00 |
Owner
| Owner | Royal Netherlands Navy |
| Address |
, Netherlands |
240
4X-JYZ
1959 Boeing 707-321, c/n 17596 l/n 62
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-321 Search all Boeing 707-321 |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 17596 |
| Line Number (L/N) | 62 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 192 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT4A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 240 |
| Alternative Code/Name | 4X-JYZ |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Israel Air Force |
| Address |
, Israel |
240
1959 Fouga CM-170R Magister, c/n 240
Airframe Info
| Manufacturer | Fouga |
| Model | CM-170R Magister Search all Fouga CM-170R Magister |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 240 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Marbore IIC |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 240 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
240
1946 Nord 1002 Pingouin II, c/n 240
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | 1002 Pingouin II Search all Nord 1002 Pingouin II |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 240 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
F-BBRG
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | 240 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Unknown |
| Address |
, United Kingdom |
240
Lockheed RF-104G Starfighter, c/n 683C-4042
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | RF-104G Starfighter Search all Lockheed RF-104G Starfighter |
| Construction Number (C/N) | 683C-4042 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J79-GE-11A |
| Also Registered As |
12240
To Turkey
|
Aircraft
| Registration Number | 240 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1963-10-00 |
| Registration Cancel Date | 1981-07-00 |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force |
| Address |
, Norway |
240
Fokker F-16AM Fighting Falcon, c/n 6D-70 l/n L145
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | F-16AM Fighting Falcon Search all Fokker F-16AM Fighting Falcon |
| Construction Number (C/N) | 6D-70 |
| Line Number (L/N) | L145 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P & W F100-PW-220 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 240 |
| Current Status | Active service with 2 Squadron |
| Delivery Date | 2017-10-00 |
Owner
| Owner | Royal Jordanian Air Force |
| Address |
Al Azraq Air Base, Jordan |
240
12-YP
Dassault Mirage F.1C-200, c/n 240
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1C-200 Search all Dassault Mirage F.1C-200 |
| Construction Number (C/N) | 240 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | 240 |
| Alternative Code/Name | 12-YP |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
240
Sukhoi Su-25K, c/n 25508110040
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-25K Search all Sukhoi Su-25K |
| Construction Number (C/N) | 25508110040 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R-195 |
Aircraft
| Registration Number | 240 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Bulgaria |
240
Cirrus SR22T, c/n 1388
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR22T Search all Cirrus SR22T |
| Construction Number (C/N) | 1388 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental TSIO-550-K |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 240 |
| Current Status | At Escuela Aviacion El Bosque |
| Delivery Date | 2016-08-00 |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea de Chile (FACh) |
| Address |
, Chile |
240
Mikoyan-Gurevich MiG-21bis, c/n 75094240
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21bis Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21bis |
| Construction Number (C/N) | 75094240 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 240 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Bulgaria - Air Force |
| Address |
, Bulgaria |