Aircraft 256 Data
8
aircraft records found
256
2016 MD Helicopters MD530F Cayuse Warrior, c/n 0256FF
Airframe Info
| Manufacturer | MD Helicopters |
| Model | MD530F Cayuse Warrior Search all MD Helicopters MD530F Cayuse Warrior |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 0256FF |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce 250-C30 |
| Also Registered As |
N60556
Manufacturer's registration
|
Aircraft
| Registration Number | 256 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Afghan Air Force |
| Address |
, Afghanistan |
256
2000 Eurocopter EC-135T-1, c/n 0149
Latest photos of 256
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-135T-1 Search all Eurocopter EC-135T-1 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 0149 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arrius 2B1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 256 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 2002-12-05 |
Owner
| Owner | Irish Air Corps |
| Address |
, Ireland |
256
1971 Mikoyan-Gurevich MiG-21UM, c/n 02695156
Latest photos of 256
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21UM Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21UM |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 02695156 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R-11 |
| Also Registered As |
23 77
Museum exhibit
|
Aircraft
| Registration Number | 256 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |
256
1966 Hawker Siddeley HS-121 Trident 1E, c/n 2131
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS-121 Trident 1E Search all Hawker Siddeley HS-121 Trident 1E |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 2131 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 256 |
| Current Status | Destroyed on August 13, 1971 |
Owner
| Owner | People's Republic of China Air Force |
| Address |
, China |
256
Nanchang PT-6, c/n Not found 256
Airframe Info
| Manufacturer | Nanchang |
| Model | PT-6 Search all Nanchang PT-6 |
| Construction Number (C/N) | Not found 256 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Zhuzhou Huosai HS6A |
Aircraft
| Registration Number | 256 |
| Current Status | Crashed on December 27, 2017 |
Owner
| Owner | Sudanese Air Force Aeronautics College |
| Address |
Port Sudan, Sudan |
256
Breguet SP-13A Atlantic, c/n 63
Airframe Info
| Manufacturer | Breguet |
| Model | SP-13A Atlantic Search all Breguet SP-13A Atlantic |
| Construction Number (C/N) | 63 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tyne 21 |
Aircraft
| Registration Number | 256 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Royal Netherlands Navy |
| Address |
, Netherlands |
256
10-SI
Dassault Mirage F.1C-200, c/n 56
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1C-200 Search all Dassault Mirage F.1C-200 |
| Construction Number (C/N) | 56 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 256 |
| Alternative Code/Name | 10-SI |
| Current Status | Withdrawn from use |
Owner
| Owner | Armee de l' Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
256
Fokker D-VII replica, c/n Not found 256
Latest photos of 256
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | D-VII replica Search all Fokker D-VII replica |
| Construction Number (C/N) | Not found 256 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 256 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Netherlands |