Aircraft 2702 Data
4
aircraft records found
2702
2010 Alenia C-27J Spartan, c/n 4138
Airframe Info
| Manufacturer | Alenia |
| Model | C-27J Spartan Search all Alenia C-27J Spartan |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 4138 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 60 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce AE 2100 |
| Also Registered As |
07-27011
To AMARC on August 1, 2013
|
Aircraft
| Registration Number | 2702 |
| Mode S (ICAO24) Code | AE2126 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | United States Coast Guard |
| Address |
CGAS Elizabeth City, North Carolina United States |
2702
Sukhoi Su-22M-4, c/n 27002
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-22M-4 Search all Sukhoi Su-22M-4 |
| Construction Number (C/N) | 27002 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Lyulka AL-21 F-3 |
Aircraft
| Registration Number | 2702 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Muzeum Letectva |
| Address |
Kosice, 041 75 Slovakia (Slovak Republic) |
2702
Alenia C-27J Spartan, c/n 4144
Latest photos of 2702
Airframe Info
| Manufacturer | Alenia |
| Model | C-27J Spartan Search all Alenia C-27J Spartan |
| Construction Number (C/N) | 4144 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 60 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce AE2100-D2A |
Aircraft
| Registration Number | 2702 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Fortele Aeriene Romane (Romanian Air Force) |
| Address |
, Romania |
2702
Hongdu K-8W Karakorum, c/n L8W3200261
Airframe Info
| Manufacturer | Hongdu |
| Model | K-8W Karakorum Search all Hongdu K-8W Karakorum |
| Construction Number (C/N) | L8W3200261 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731-2A-2A |
Aircraft
| Registration Number | 2702 |
| Current Status | Crashed on July 26, 2013 |
Owner
| Owner | Aviación Militar Nacional Bolivariana Venezolana |
| Address |
Barquisimeto Air Base, Venezuela |