Aircraft 272 Data
9
aircraft records found
272
2006 Eurocopter EC-135T-2+, c/n 0478
Latest photos of 272
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-135T-2+ Search all Eurocopter EC-135T-2+ |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 0478 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arrius 2B2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 272 |
| Mode S (ICAO24) Code | 4CA31A |
| Current Status | On active duty |
Owner
| Owner | Garda (Irish Police) |
| Address |
, Ireland |
272
1993 Eurocopter AS-532UL Cougar, c/n 2368
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-532UL Cougar Search all Eurocopter AS-532UL Cougar |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 2368 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 31 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Makila 1A1 |
Aircraft
| Registration Number | 272 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
Sembawang Air Base, Singapore |
272
1980 Fokker F-16A Fighting Falcon, c/n 6K-1
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | F-16A Fighting Falcon Search all Fokker F-16A Fighting Falcon |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 6K-1 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-200 |
Aircraft
| Registration Number | 272 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force |
| Address |
, Norway |
272
1976 Cessna A-37B Dragonfly, c/n 43543
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A-37B Dragonfly Search all Cessna A-37B Dragonfly |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 43543 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-17A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 272 |
| Current Status | Crashed on October 6, 1983 |
| Delivery Date | 1979-08-07 |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
Durazno Air Base, Uruguay |
272
Westland SH-14D Lynx, c/n 124
Latest photos of 272
Airframe Info
| Manufacturer | Westland |
| Model | SH-14D Lynx Search all Westland SH-14D Lynx |
| Construction Number (C/N) | 124 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Gem 42 |
Aircraft
| Registration Number | 272 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Royal Netherlands Navy |
| Address |
, Netherlands |
272
Beech T-34C-1 Turbo Mentor, c/n GM-84
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | T-34C-1 Turbo Mentor Search all Beech T-34C-1 Turbo Mentor |
| Construction Number (C/N) | GM-84 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-25 |
Aircraft
| Registration Number | 272 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 1981-08-24 |
Owner
| Owner | Aviación Naval Uruguaya |
| Address |
, Uruguay |
272
Westland Lynx HAS.2(FN), c/n 063
Latest photos of 272
Airframe Info
| Manufacturer | Westland |
| Model | Lynx HAS.2(FN) Search all Westland Lynx HAS.2(FN) |
| Construction Number (C/N) | 063 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Gem 41 |
Aircraft
| Registration Number | 272 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Aéronavale |
| Address |
, France |
272
2-ZO
Dassault Mirage IIIB, c/n 272
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage IIIB Search all Dassault Mirage IIIB |
| Construction Number (C/N) | 272 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA |
Aircraft
| Registration Number | 272 |
| Alternative Code/Name | 2-ZO |
| Current Status | Withdrawn from ECT 2/2 use |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 102, Dijon-Longvic France |
272
Mil Mi-24D Hind D, c/n 340272
Latest photos of 272
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24D Hind D Search all Mil Mi-24D Hind D |
| Construction Number (C/N) | 340272 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov TV3-117V |
Aircraft
| Registration Number | 272 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Poland Army |
| Address |
, Poland |