Aircraft 2741 Data
3
aircraft records found
2741
2011 Cessna C-98A Grand Caravan, c/n 208B-2285
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | C-98A Grand Caravan Search all Cessna C-98A Grand Caravan |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 208B-2285 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
Aircraft
| Registration Number | 2741 |
| Mode S (ICAO24) Code | E48921 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 2011-06-00 |
Owner
| Owner | Força Aérea Brasileira |
| Address |
, Brazil |
2741
De Havilland DH-100 Vampire FB.50, c/n V0864
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland |
| Model | DH-100 Vampire FB.50 Search all De Havilland DH-100 Vampire FB.50 |
| Construction Number (C/N) | V0864 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | De Havilland Goblin |
Aircraft
| Registration Number | 2741 |
| Current Status | Gate guardian |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Dominicana |
| Address |
Base Aérea San Isidro, Dominican Republic |
2741
Eurocopter EC-225LP Super Puma Mk2+, c/n 2741
Latest photos of 2741
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-225LP Super Puma Mk2+ Search all Eurocopter EC-225LP Super Puma Mk2+ |
| Construction Number (C/N) | 2741 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Makila 2A |
Aircraft
| Registration Number | 2741 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
, FRANCE France |