Aircraft 278 Data
10
aircraft records found
278
1980 Pilatus PC-7 Turbo Trainer, c/n 225
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | PC-7 Turbo Trainer Search all Pilatus PC-7 Turbo Trainer |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 225 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-25C |
| Also Registered As |
HB-HDE
Manufacturer's registration
|
Aircraft
| Registration Number | 278 |
| Current Status | Written off |
| Delivery Date | 1980-04-03 |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Guatemalteca |
| Address |
, Guatemala |
278
1968 Cessna A-37B Dragonfly, c/n 43167
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A-37B Dragonfly Search all Cessna A-37B Dragonfly |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 43167 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-17A |
Aircraft
| Registration Number | 278 |
| Current Status | Withdrawn from service |
| Delivery Date | 1988-02-11 |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
Durazno Air Base, Uruguay |
278
F F.19
1938 Gloster Gladiator Mk2 (J-8A), c/n G5/59066
Airframe Info
| Manufacturer | Gloster |
| Model | Gladiator Mk2 (J-8A) Search all Gloster Gladiator Mk2 (J-8A) |
| Year built | 1938 |
| Construction Number (C/N) | G5/59066 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Bristol Mercury VIIIA |
Aircraft
| Registration Number | 278 |
| Alternative Code/Name | F F.19 |
| Current Status | Museums Exhibit |
| Delivery Date | 1937-11-30 |
Owner
| Owner | Swedish Air Force/Finnish Air Force |
| Address |
, Sweden |
278
112-SG
Dassault Mirage F.1CT, c/n 278
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1CT Search all Dassault Mirage F.1CT |
| Construction Number (C/N) | 278 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K-50 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 278 |
| Alternative Code/Name | 112-SG |
| Current Status | Storage at Châteaudun Air Base |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Paris, France |
278
AgustaWestland AW-139, c/n 31137
Airframe Info
| Manufacturer | AgustaWestland |
| Model | AW-139 Search all AgustaWestland AW-139 |
| Construction Number (C/N) | 31137 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6C-67C |
Aircraft
| Registration Number | 278 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Ireland |
278
Antonov An-26, c/n 13902
Airframe Info
| Manufacturer | Antonov |
| Model | An-26 Search all Antonov An-26 |
| Construction Number (C/N) | 13902 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 45 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko-Progress AI-24A |
Aircraft
| Registration Number | 278 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Afghan National Army Air Force |
| Address |
, Afghanistan |
278
Westland SH-14D Lynx, c/n 197
Airframe Info
| Manufacturer | Westland |
| Model | SH-14D Lynx Search all Westland SH-14D Lynx |
| Construction Number (C/N) | 197 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Gem 42 |
Aircraft
| Registration Number | 278 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Royal Netherlands Navy |
| Address |
, Netherlands |
278
Eurocopter AS-350B Ecureuil, c/n 1634
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-350B Ecureuil Search all Eurocopter AS-350B Ecureuil |
| Construction Number (C/N) | 1634 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Arriel 1B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 278 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
, Singapore |
278
8-MB
Dassault Mystere IVA, c/n 278
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mystere IVA Search all Dassault Mystere IVA |
| Construction Number (C/N) | 278 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Hispano-Suiza Verdon 350 |
Aircraft
| Registration Number | 278 |
| Alternative Code/Name | 8-MB |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | CANOPEE Museum |
| Address |
Base Aerienne Châteaudun, France |
278
341-HN
Sud SE-3130 Alouette II, c/n 1555/M278
Airframe Info
| Manufacturer | Sud |
| Model | SE-3130 Alouette II Search all Sud SE-3130 Alouette II |
| Construction Number (C/N) | 1555/M278 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Artouste IIC |
Aircraft
| Registration Number | 278 |
| Alternative Code/Name | 341-HN |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |