Aircraft 280 Data
7
aircraft records found
280
2019 Pilatus PC-12/47E, c/n 1898
Latest photos of 280
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | PC-12/47E Search all Pilatus PC-12/47E |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 1898 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT-6A |
| Also Registered As |
HB-FXT
Manufacturer's registration
|
Aircraft
| Registration Number | 280 |
| Mode S (ICAO24) Code | 4CA44B |
| Current Status | Active with 104 Squadron |
| Delivery Date | 2020-04-08 |
Owner
| Owner | Irish Air Corps |
| Address |
, Ireland |
280
1978 General Dynamics F-16A Fighting Falcon, c/n 6K-9
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16A Fighting Falcon Search all General Dynamics F-16A Fighting Falcon |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 6K-9 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-200 |
Aircraft
| Registration Number | 280 |
| Current Status | Written off on June 2, 1981 |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force |
| Address |
, Norway |
280
1968 Cessna OA-37B Dragonfly, c/n 43099
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | OA-37B Dragonfly Search all Cessna OA-37B Dragonfly |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 43099 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-17A |
Aircraft
| Registration Number | 280 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
, Uruguay |
280
Westland SH-14D Lynx, c/n 206
Latest photos of 280
Airframe Info
| Manufacturer | Westland |
| Model | SH-14D Lynx Search all Westland SH-14D Lynx |
| Construction Number (C/N) | 206 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce GEM 42 |
Aircraft
| Registration Number | 280 |
| Current Status | unknown |
Owner
| Owner | Royal Netherlands Navy |
| Address |
, Netherlands |
280
Eagle B-Hunter UAV, c/n BH280
Airframe Info
| Manufacturer | Eagle |
| Model | B-Hunter UAV Search all Eagle B-Hunter UAV |
| Construction Number (C/N) | BH280 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Moto Guzzi 750 cc of 65 hp each |
Aircraft
| Registration Number | 280 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Belgian Defence - Air Component |
| Address |
Elsenborn, Belgium |
280
112-QD
Dassault Mirage F.1CT, c/n 280
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1CT Search all Dassault Mirage F.1CT |
| Construction Number (C/N) | 280 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K-50 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 280 |
| Alternative Code/Name | 112-QD |
| Current Status | Storage at Châteaudun Air Base |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Paris, France |
280
316-KM
Dassault MD-311 Flamant, c/n 280
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | MD-311 Flamant Search all Dassault MD-311 Flamant |
| Construction Number (C/N) | 280 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA/Renault 12S-02-201 |
Aircraft
| Registration Number | 280 |
| Alternative Code/Name | 316-KM |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Musée de l'Air et de l'Espace |
| Address |
Le Bourget, Paris, France |