Aircraft 3006 Data
5
aircraft records found
3006
1005/05
1961 PZL-Swidnik SM-2, c/n S2-03006
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Swidnik |
| Model | SM-2 Search all PZL-Swidnik SM-2 |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | S2-03006 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-26V 9-cylinder radial |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 3006 |
| Alternative Code/Name | 1005/05 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Weston-Super-Mare United Kingdom |
3006
FIGHTING FALCON
Lockheed Martin F-16E, c/n RF-6
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-16E Search all Lockheed Martin F-16E |
| Construction Number (C/N) | RF-6 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric F110-GE-132 |
Aircraft
| Registration Number | 3006 |
| Alternative Code/Name | FIGHTING FALCON |
| Current Status | Shaheen Sq |
Owner
| Owner | UAE - United Arab Emirates |
| Address |
, United Arab Emirates |
3006
Cessna U-27A Caravan 1, c/n 208-00136
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | U-27A Caravan 1 Search all Cessna U-27A Caravan 1 |
| Construction Number (C/N) | 208-00136 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 3006 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | South African Air Force |
| Address |
AFB Waterkloof , South Africa |
3006
Israel Aircraft Industries IAI-201 Arava, c/n 0036
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | IAI-201 Arava Search all Israel Aircraft Industries IAI-201 Arava |
| Construction Number (C/N) | 0036 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-34 |
Aircraft
| Registration Number | 3006 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aerea Mexicana |
| Address |
, Mexico |
3006
Canadair CL-13 Sabre 4, c/n 721
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | CL-13 Sabre 4 Search all Canadair CL-13 Sabre 4 |
| Construction Number (C/N) | 721 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 3006 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Fundacion Museo del Aire de Honduras |
| Address |
Toncontin, Honduras |