Aircraft 3012 Data
4
aircraft records found
3012
1981 Israel Aircraft Industries Arava 101B, c/n 74
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | Arava 101B Search all Israel Aircraft Industries Arava 101B |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 74 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 3012 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aerea Mexicana |
| Address |
, Mexico |
3012
1970 Canadair NF-5A, c/n 3012
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | NF-5A Search all Canadair NF-5A |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 3012 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Orenda J85-CAN-15 |
| Also Registered As |
K-3012
Exported to Greece
|
Aircraft
| Registration Number | 3012 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Elliniki Polimiki Aeroporia |
| Address |
Athens, Greece |
3012
Cessna U-27A Caravan 1, c/n 208-00164
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | U-27A Caravan 1 Search all Cessna U-27A Caravan 1 |
| Construction Number (C/N) | 208-00164 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 3012 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | South African Air Force |
| Address |
AFB Waterkloof, South Africa |
3012
Lockheed Martin F-16F Fighting Falcon, c/n RF-12
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-16F Fighting Falcon Search all Lockheed Martin F-16F Fighting Falcon |
| Construction Number (C/N) | RF-12 |
| Aircraft Type | Glider |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 3012 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Arab Emirates |