Aircraft 3014 Data
6
aircraft records found
3014
S3-AVB
2015 Let L-410UVP-E20 Turbolet, c/n 3014
Airframe Info
| Manufacturer | Let |
| Model | L-410UVP-E20 Turbolet Search all Let L-410UVP-E20 Turbolet |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 3014 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Walter M601E |
Aircraft
| Registration Number | 3014 |
| Alternative Code/Name | S3-AVB |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 2015-05-17 |
Owner
| Owner | Bangladesh Air Force |
| Address |
Dhaka Air Base, Bangladesh |
3014
1981 Israel Aircraft Industries Arava 101B, c/n 76
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | Arava 101B Search all Israel Aircraft Industries Arava 101B |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 76 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 3014 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aerea Mexicana |
| Address |
, Mexico |
3014
1970 Canadair NF-5A, c/n 3014
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | NF-5A Search all Canadair NF-5A |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 3014 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Orenda J85-CAN-15 |
| Also Registered As |
K-3014
To Hellenic Air Force
|
Aircraft
| Registration Number | 3014 |
| Current Status | Now preserved in Slovakia |
Owner
| Owner | Elliniki Polimiki Aeroporia |
| Address |
Athens, Greece |
3014
D-1158
1943 Mitsubishi J2M3 Raiden D4, c/n 0000
Latest photos of 3014
Airframe Info
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Model | J2M3 Raiden D4 Search all Mitsubishi J2M3 Raiden D4 |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 0000 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Mitsubishi MK4R-A Kasei23a |
Aircraft
| Registration Number | 3014 |
| Alternative Code/Name | D-1158 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Planes of Fame Museum |
| Address |
Chino, CA United States |
3014
Mikoyan-Gurevich MiG-15bisSB, c/n 713014
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-15bisSB Search all Mikoyan-Gurevich MiG-15bisSB |
| Construction Number (C/N) | 713014 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
Aircraft
| Registration Number | 3014 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Motorrad und Automuseum |
| Address |
Niedersfeld, Germany |
3014
Hughes 369D, c/n 80-1079W
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 369D Search all Hughes 369D |
| Construction Number (C/N) | 80-1079W |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20B |
Aircraft
| Registration Number | 3014 |
| Current Status | Withdrawn from use |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Dominicana |
| Address |
Base Aérea San Isidro, Dominican Republic |