Aircraft 307 Data
19
aircraft records found
307
2013 Viking DHC-6-400 Twin Otter, c/n 892
Airframe Info
| Manufacturer | Viking |
| Model | DHC-6-400 Twin Otter Search all Viking DHC-6-400 Twin Otter |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 892 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea del Perú (Peruvian Air Force) |
| Address |
, Peru |
307
1986 General Dynamics F-16C Barak, c/n 4J-4
Latest photos of 307
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16C Barak Search all General Dynamics F-16C Barak |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 4J-4 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-229 |
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Current Status | Active with 117 Squadron |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl HaAvir) |
| Address |
Ramat David Air Base, Haifa Israel |
307
1984 Antonov An-26, c/n 13307
Airframe Info
| Manufacturer | Antonov |
| Model | An-26 Search all Antonov An-26 |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 13307 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 45 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko-Progress AI-20A |
| Also Registered As |
YR-ADJ
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Romanian Air Force |
| Address |
Bucharest, Romania |
307
1983 Lockheed P-3C Orion, c/n 285A-5762
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | P-3C Orion Search all Lockheed P-3C Orion |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 285A-5762 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-14 |
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Current Status | To Portugal |
| Delivery Date | 1983-08-15 |
Owner
| Owner | Royal Netherlands Navy |
| Address |
NAS Valkenburg, Netherlands |
307
1982 Fokker F-16B Fighting Falcon, c/n 6L-7
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | F-16B Fighting Falcon Search all Fokker F-16B Fighting Falcon |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 6L-7 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-200 |
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force |
| Address |
, Norway |
307
1978 De Havilland Canada DHC-5D Buffalo, c/n 80
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-5D Buffalo Search all De Havilland Canada DHC-5D Buffalo |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 80 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 41 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT64 |
| Also Registered As |
AX-5002
On active service
|
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Abu Dhabi Air Force |
| Address |
Bateen Air Base, Abu Dhabi, United Arab Emirates |
307
1965 PZL-Mielec TS-11 Iskra, c/n 1H0307
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | TS-11 Iskra Search all PZL-Mielec TS-11 Iskra |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 1H0307 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wsk-pzl PZL-3S |
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
307
82-PQ
1950 Breguet 763 Provence, c/n 7
Airframe Info
| Manufacturer | Breguet |
| Model | 763 Provence Search all Breguet 763 Provence |
| Year built | 1950 |
| Construction Number (C/N) | 7 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 107 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800-CA18 |
| Also Registered As |
F-BAST
To French Air Force
|
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Alternative Code/Name | 82-PQ |
| Current Status |
Owner
| Owner | France Air Force |
| Address |
, France |
307
Mikoyan-Gurevich MiG-17PF, c/n 58310307
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-17PF Search all Mikoyan-Gurevich MiG-17PF |
| Construction Number (C/N) | 58310307 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Current Status | preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Poland |
307
113-IA
Dassault Rafale B, c/n 307
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale B Search all Dassault Rafale B |
| Construction Number (C/N) | 307 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M88-2 |
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Alternative Code/Name | 113-IA |
| Current Status | Active service with EC01.091 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 113, Saint-Dizier France |
307
Pakistan MFI-17 Super Mushshak, c/n 15-409
Airframe Info
| Manufacturer | Pakistan |
| Model | MFI-17 Super Mushshak Search all Pakistan MFI-17 Super Mushshak |
| Construction Number (C/N) | 15-409 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming IO-540 V4A5 |
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Royal Air Force of Oman |
| Address |
Masirah Air Base, Oman |
307
7-IA
Dassault Rafale B, c/n 307
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale B Search all Dassault Rafale B |
| Construction Number (C/N) | 307 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M88-2 |
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Alternative Code/Name | 7-IA |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
307
PZL-Mielec Lim-2, c/n 1B-00307
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | Lim-2 Search all PZL-Mielec Lim-2 |
| Construction Number (C/N) | 1B-00307 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Muzeum Sil Powietrznych |
| Address |
Deblin, 08 - 521 Poland |
307
Sukhoi Su-22UM-3K, c/n 17532366307
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-22UM-3K Search all Sukhoi Su-22UM-3K |
| Construction Number (C/N) | 17532366307 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Lyulka AL-21 F-3 |
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
Kutno, Poland |
307
Mil Mi-8MT Hip, c/n 94018
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-8MT Hip Search all Mil Mi-8MT Hip |
| Construction Number (C/N) | 94018 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 16 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117Mt |
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Macedonian Air Force |
| Address |
Petrovec Air Base, Macedonia |
307
4-CH
Dassault Mirage 2000N, c/n 185
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000N Search all Dassault Mirage 2000N |
| Construction Number (C/N) | 185 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Alternative Code/Name | 4-CH |
| Current Status | Active service with EC 03.004 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
307
S3-ANA
Aero L-39ZA, c/n 365307
Airframe Info
| Manufacturer | Aero |
| Model | L-39ZA Search all Aero L-39ZA |
| Construction Number (C/N) | 365307 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-25 |
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Alternative Code/Name | S3-ANA |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Bangladesh Air Force |
| Address |
Matiur Rahman Air Base, Bangladesh |
307
Harbin H-5R, c/n 307
Airframe Info
| Manufacturer | Harbin |
| Model | H-5R Search all Harbin H-5R |
| Construction Number (C/N) | 307 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Current Status | Written off on August 2, 2000 |
Owner
| Owner | Fortele Aeriene Romane (Romanian Air Force) |
| Address |
, Romania |
307
Hiller UH-12E, c/n 5181
Airframe Info
| Manufacturer | Hiller |
| Model | UH-12E Search all Hiller UH-12E |
| Construction Number (C/N) | 5181 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N7090V
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | 307 |
| Current Status | Withdrawn from use |
Owner
| Owner | KASET (Thai Ministry of Agriculture) |
| Address |
, Thailand |