Aircraft 308 Data
15
aircraft records found
308
113-HA
2008 Dassault Rafale B, c/n 308
Latest photos of 308
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale B Search all Dassault Rafale B |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 308 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M88-2 |
Aircraft
| Registration Number | 308 |
| Alternative Code/Name | 113-HA |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
308
1978 De Havilland Canada DHC-5D Buffalo, c/n 81
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-5D Buffalo Search all De Havilland Canada DHC-5D Buffalo |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 81 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 41 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT64 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 308 |
| Current Status | Withdrawn from service |
| Delivery Date | 1978-07-07 |
Owner
| Owner | Abu Dhabi Air Force |
| Address |
Bateen Air Base, Abu Dhabi, United Arab Emirates |
308
1969 De Havilland Canada DHC-6-300 Twin Otter, c/n 266
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-6-300 Twin Otter Search all De Havilland Canada DHC-6-300 Twin Otter |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 266 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 24 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-27 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 308 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea del Perú (Peruvian Air Force) |
| Address |
, Peru |
308
1961 Mikoyan-Gurevich MiG-21F-13, c/n 741308
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21F-13 Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21F-13 |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | 741308 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R-11F-300 |
Aircraft
| Registration Number | 308 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Hungary Air Force/Privat Szekszárd, 7100 Hungary |
308
30-MC
1957 Sud Aviation SO.4050 Vautour IIN, c/n 18
Airframe Info
| Manufacturer | Sud Aviation |
| Model | SO.4050 Vautour IIN Search all Sud Aviation SO.4050 Vautour IIN |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 18 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 101E-5 |
Aircraft
| Registration Number | 308 |
| Alternative Code/Name | 30-MC |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | CANOPEE Museum |
| Address |
Base Aerienne Châteaudun, France |
308
Beech 99A, c/n U-145
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 99A Search all Beech 99A |
| Construction Number (C/N) | U-145 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-27 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 308 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea de Chile (FACh) |
| Address |
Los Condores Air Base, Iqyuque Chile |
308
Hiller UH-12E, c/n 5188
Airframe Info
| Manufacturer | Hiller |
| Model | UH-12E Search all Hiller UH-12E |
| Construction Number (C/N) | 5188 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N7090H
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | 308 |
| Current Status | Withdrawn from use |
Owner
| Owner | KASET (Thai Ministry of Agriculture) |
| Address |
, Thailand |
308
Pakistan MFI-17 Super Mushshak, c/n 15-410
Airframe Info
| Manufacturer | Pakistan |
| Model | MFI-17 Super Mushshak Search all Pakistan MFI-17 Super Mushshak |
| Construction Number (C/N) | 15-410 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming IO-540 V4A5 |
Aircraft
| Registration Number | 308 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Royal Air Force of Oman |
| Address |
Al Masirah Air Base, Oman |
308
PZL-Mielec TS-11 Iskra, c/n 1H-0308
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | TS-11 Iskra Search all PZL-Mielec TS-11 Iskra |
| Construction Number (C/N) | 1H-0308 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | WSK-PZL PZL-3S |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 308 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
308
Mil Mi-8MTV-2, c/n 94303
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-8MTV-2 Search all Mil Mi-8MTV-2 |
| Construction Number (C/N) | 94303 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV2-117A |
Aircraft
| Registration Number | 308 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Macedonian Air Force |
| Address |
Petrovec Air Base, Macedonia |
308
Lockheed P-3C Orion, c/n 285E-5765
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | P-3C Orion Search all Lockheed P-3C Orion |
| Construction Number (C/N) | 285E-5765 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-14 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 308 |
| Current Status | De-registered - to German Navy |
| Delivery Date | 1983-10-17 |
Owner
| Owner | Royal Netherlands Navy |
| Address |
, Netherlands |
308
Sukhoi Su-22UM-3K, c/n 17532366308
Latest photos of 308
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-22UM-3K Search all Sukhoi Su-22UM-3K |
| Construction Number (C/N) | 17532366308 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Lyulka AL-21 |
Aircraft
| Registration Number | 308 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Poland |
308
4-HA
Dassault Rafale B, c/n 308
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale B Search all Dassault Rafale B |
| Construction Number (C/N) | 308 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M88-2 |
Aircraft
| Registration Number | 308 |
| Alternative Code/Name | 4-HA |
| Current Status | Active service with ETR 03.004 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 113, Saint-Dizier France |
308
S3-ANB
Aero L-39ZA, c/n 365308
Airframe Info
| Manufacturer | Aero |
| Model | L-39ZA Search all Aero L-39ZA |
| Construction Number (C/N) | 365308 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-25 |
Aircraft
| Registration Number | 308 |
| Alternative Code/Name | S3-ANB |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Bangladesh Air Force |
| Address |
Matiur Rahman Air Base, Bangladesh |
308
Harbin H-5R, c/n 308
Airframe Info
| Manufacturer | Harbin |
| Model | H-5R Search all Harbin H-5R |
| Construction Number (C/N) | 308 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
Aircraft
| Registration Number | 308 |
| Current Status | Scrapped in 2007 |
Owner
| Owner | Fortele Aeriene Romane (Romanian Air Force) |
| Address |
, Romania |