Aircraft 321 Data
12
aircraft records found
321
2016 Vulcanair P-68 Observer 2, c/n 488
Airframe Info
| Manufacturer | Vulcanair |
| Model | P-68 Observer 2 Search all Vulcanair P-68 Observer 2 |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 488 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-A1B6 |
Aircraft
| Registration Number | 321 |
| Current Status | On active service with VC-1 |
| Delivery Date | 2016-07-01 |
Owner
| Owner | Armada de Chile |
| Address |
Base Aeronaval Concón, Chile |
321
113-HQ
2007 Dassault Rafale B, c/n 321
Latest photos of 321
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale B Search all Dassault Rafale B |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 321 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M88-2 |
Aircraft
| Registration Number | 321 |
| Alternative Code/Name | 113-HQ |
| Current Status | Active service with EC01.007 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
321
4-HQ
2007 Dassault Rafale B, c/n 321
Latest photos of 321
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale B Search all Dassault Rafale B |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 321 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Snecma M88-2 |
Aircraft
| Registration Number | 321 |
| Alternative Code/Name | 4-HQ |
| Current Status | Active service EC 1/91 Gascogn |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
St Dizier air base 113, Haute Marne France |
321
1974 Douglas A-4N Skyhawk, c/n 14349
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | A-4N Skyhawk Search all Douglas A-4N Skyhawk |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 14349 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney J52-P-408A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 321 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Israeli Air Force (Heyl Ha'Avir) |
| Address |
, Israel |
321
1952 Saab 91B-2 Safir, c/n 91-321
Airframe Info
| Manufacturer | Saab |
| Model | 91B-2 Safir Search all Saab 91B-2 Safir |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 91-321 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-435A |
| Also Registered As |
G-BKPY
Preserved since July 1982
|
Aircraft
| Registration Number | 321 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force |
| Address |
, Norway |
321
1944 Curtiss C-46D Commando, c/n 33724
Airframe Info
| Manufacturer | Curtiss |
| Model | C-46D Commando Search all Curtiss C-46D Commando |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 33724 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 65 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800-51 Double Wasp |
| Also Registered As |
OB-XAL-577
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | 321 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea del Perú (Peruvian Air Force) |
| Address |
, Peru |
321
Heliopolis Gomhouria Mk.6 (Bu-181), c/n 145
Airframe Info
| Manufacturer | Heliopolis |
| Model | Gomhouria Mk.6 (Bu-181) Search all Heliopolis Gomhouria Mk.6 (Bu-181) |
| Construction Number (C/N) | 145 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | 321 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Egypt |
321
General Dynamics F-16C Barak (401), c/n 4J-10 l/n 321
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16C Barak (401) Search all General Dynamics F-16C Barak (401) |
| Construction Number (C/N) | 4J-10 |
| Line Number (L/N) | 321 |
| Aircraft Type | Glider |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 321 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
321
Sukhoi SU-30MK, c/n 96310413042
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | SU-30MK Search all Sukhoi SU-30MK |
| Construction Number (C/N) | 96310413042 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Lyulka AL31FL |
Aircraft
| Registration Number | 321 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Russian Federation |
321
33-NM
Dassault Mirage IIIR, c/n 321
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage IIIR Search all Dassault Mirage IIIR |
| Construction Number (C/N) | 321 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9C-3 |
Aircraft
| Registration Number | 321 |
| Alternative Code/Name | 33-NM |
| Current Status | Preserved at Creil Senlis |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
321
Cessna O-1A Bird Dog, c/n 22884
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | O-1A Bird Dog Search all Cessna O-1A Bird Dog |
| Construction Number (C/N) | 22884 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-540 |
Aircraft
| Registration Number | 321 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea de Chile |
| Address |
Vitacura Air Base, Chile |
321
ZK089
Eurofighter EF-2000 Typhoon T3, c/n CT011
Airframe Info
| Manufacturer | Eurofighter |
| Model | EF-2000 Typhoon T3 Search all Eurofighter EF-2000 Typhoon T3 |
| Construction Number (C/N) | CT011 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 321 |
| Alternative Code/Name | ZK089 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Royal Saudi Air Force |
| Address |
, Saudi Arabia |