Aircraft 35 Data
15
aircraft records found
35
2012 Dassault Rafale M, c/n 35
Latest photos of 35
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale M Search all Dassault Rafale M |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 35 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M88-2 |
Aircraft
| Registration Number | 35 |
| Current Status | Active service - 12 Flotille |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Naval Aviation) |
| Address |
Landivisiau, France |
35
1963 WSK Swidnik Mil Mi-1M, c/n W04035
Airframe Info
| Manufacturer | WSK Swidnik |
| Model | Mil Mi-1M Search all WSK Swidnik Mil Mi-1M |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | W04035 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-26V radial |
Aircraft
| Registration Number | 35 |
| Current Status | De-registered shattered |
| Delivery Date | 1963-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1976-04-22 |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
Börgönd, Hungary |
35
1960 Mikoyan-Gurevich MiG-19PM, c/n 651035
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-19PM Search all Mikoyan-Gurevich MiG-19PM |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 651035 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky RD-9B |
Aircraft
| Registration Number | 35 |
| Current Status | De-registered, crashed |
| Delivery Date | 1960-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1964-11-24 |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
Taszár, Hungary |
35
1944 Douglas C-47A Skytrain, c/n 13835
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-47A Skytrain Search all Douglas C-47A Skytrain |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 13835 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830-92 Twin Wasp radial |
| Also Registered As |
F-GESB
Stored at Caen
|
Aircraft
| Registration Number | 35 |
| Current Status | Withdrawn from service in 1985 |
| Delivery Date | 1962-02-28 |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Naval Aviation) |
| Address |
BAN Nîmes-Garons, France |
35
Sukhoi Su-24MK, c/n Not found 35
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-24MK Search all Sukhoi Su-24MK |
| Construction Number (C/N) | Not found 35 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Lyulka AL-21F-3A |
Aircraft
| Registration Number | 35 |
| Current Status | Destroyed in February 2011 |
Owner
| Owner | Libyan Air Force |
| Address |
Ghardabiya Air Base, Libyan Arab Jamahiriya |
35
X-RAE.1 Drone, c/n 35
Airframe Info
| Manufacturer | X-RAE.1 |
| Model | Drone Search all X-RAE.1 Drone |
| Construction Number (C/N) | 35 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
Aircraft
| Registration Number | 35 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Farnborough Air Sciences Trust museum |
| Address |
, United Kingdom |
35
Dassault Super Etendard, c/n 35
Latest photos of 35
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Super Etendard Search all Dassault Super Etendard |
| Construction Number (C/N) | 35 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 8K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 35 |
| Current Status | Active service - 17 Flotille |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Navy) |
| Address |
, France |
35
Beriev Be-12PL Chayka, c/n 7600904
Airframe Info
| Manufacturer | Beriev |
| Model | Be-12PL Chayka Search all Beriev Be-12PL Chayka |
| Construction Number (C/N) | 7600904 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-20D |
Aircraft
| Registration Number | 35 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | State Aviation Museum of Ukraine |
| Address |
Zhulyany, Kiev, Ukraine |
35
Vought F-8E(FN), c/n 1252
Latest photos of 35
Airframe Info
| Manufacturer | Vought |
| Model | F-8E(FN) Search all Vought F-8E(FN) |
| Construction Number (C/N) | 1252 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney J57-P-20A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 35 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Musée de l'Aviation Château de Savigny-Lès-Beaune |
| Address |
, France |
35
ABW
Socata TBM-700A, c/n 35
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TBM-700A Search all Socata TBM-700A |
| Construction Number (C/N) | 35 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-65B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 35 |
| Alternative Code/Name | ABW |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Aviation Légère de l'Armée de Terre |
| Address |
Rennes, France |
35
Mikoyan-Gurevich MiG-15, c/n 515354
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-15 Search all Mikoyan-Gurevich MiG-15 |
| Construction Number (C/N) | 515354 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
Aircraft
| Registration Number | 35 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | China Aviation Museum |
| Address |
Datangshan, China |
35
Dassault Mirage 2000C, c/n 154
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000C Search all Dassault Mirage 2000C |
| Construction Number (C/N) | 154 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
| Also Registered As |
4948
On active service
|
Aircraft
| Registration Number | 35 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
35
Saab JAS-39C Gripen, c/n 39306
Latest photos of 35
Airframe Info
| Manufacturer | Saab |
| Model | JAS-39C Gripen Search all Saab JAS-39C Gripen |
| Construction Number (C/N) | 39306 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Volvo Aero RM12 |
Aircraft
| Registration Number | 35 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
35
Breguet 1150 Atlantic, c/n 35
Airframe Info
| Manufacturer | Breguet |
| Model | 1150 Atlantic Search all Breguet 1150 Atlantic |
| Construction Number (C/N) | 35 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | 35 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
35
3.10-LB
Dassault Mirage IIIC, c/n 35
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage IIIC Search all Dassault Mirage IIIC |
| Construction Number (C/N) | 35 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 09 |
Aircraft
| Registration Number | 35 |
| Alternative Code/Name | 3.10-LB |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Musée de l'Aviation Château de Savigny-Lès-Beaune |
| Address |
, France |