Aircraft 389 Data
4
aircraft records found
389
Botros
1987 General Dynamics F-16C Barak, c/n 4J-39
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16C Barak Search all General Dynamics F-16C Barak |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 4J-39 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-229 |
Aircraft
| Registration Number | 389 |
| Alternative Code/Name | Botros |
| Current Status | Active with 110 Squadron |
Owner
| Owner | Israeli Air and Space Force |
| Address |
, |
389
1985 SIAI-Marchetti S-211, c/n 013/02-010
Airframe Info
| Manufacturer | SIAI-Marchetti |
| Model | S-211 Search all SIAI-Marchetti S-211 |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 013/02-010 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-4C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 389 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
Paya Lebar Air Base, Singapore |
389
1954 Fairchild C-123J Provider, c/n 20170
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | C-123J Provider Search all Fairchild C-123J Provider |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | 20170 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | 2 x Pratt & Whitney R-2800-99W and 2 x General Electric J85-GE-17 |
Aircraft
| Registration Number | 389 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | South Korea - Air Force |
| Address |
Seoul - AB / Sinchonri (K-16) (SSN / RKS , Korea, Republic of |
389
Sukhoi Su-27UB, c/n 25389
Latest photos of 389
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-27UB Search all Sukhoi Su-27UB |
| Construction Number (C/N) | 25389 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Saturn/Lyulka AL-31F |
Aircraft
| Registration Number | 389 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Russia Air Force |
| Address |
, Russian Federation |
User contributed data
| Thrust or HP | 12,500kgf with afterburner (by Malcolm Clarke on 2011-02-25 20:39:05) |
| Wing Loading | 371kg/m squared (by Malcolm Clarke on 2011-02-25 20:39:05) |
| Max rate of climb | 300m/s (by Malcolm Clarke on 2011-02-25 20:36:09) |
| Service ceiling | 18,500m (by Malcolm Clarke on 2011-02-25 20:36:09) |
| Max Range | 3530km (at altitude) (by Malcolm Clarke on 2011-02-25 20:36:09) |
| Max speed | Mach 2.35 (2500km/hr) (by Malcolm Clarke on 2011-02-25 20:34:39) |
| Max Ramp Weight | 23,430kg (by Malcolm Clarke on 2011-02-25 20:34:39) |
| Empty Weight | 16,380kg (by Malcolm Clarke on 2011-02-25 20:34:39) |
| Wing Area | 62m squared (by Malcolm Clarke on 2011-02-25 20:31:44) |
| Overall Height | 5.92m (by Malcolm Clarke on 2011-02-25 20:31:44) |
| Wing Span | 14.7m (by Malcolm Clarke on 2011-02-25 20:31:44) |