Aircraft 405 Data
9
aircraft records found
405
BIRCE
2024 Textron (Beechcraft) King Air 360CER, c/n FM-120
Airframe Info
| Manufacturer | Textron (Beechcraft) |
| Model | King Air 360CER Search all Textron (Beechcraft) King Air 360CER |
| Year built | 2024 |
| Construction Number (C/N) | FM-120 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
Aircraft
| Registration Number | 405 |
| Alternative Code/Name | BIRCE |
| Current Status | Reregistered |
| Delivery Date | 2025-06-27 |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
Athens, Greece |
405
1974 Scottish Aviation Bulldog Series 120 Model 125, c/n BH120/338
Airframe Info
| Manufacturer | Scottish Aviation |
| Model | Bulldog Series 120 Model 125 Search all Scottish Aviation Bulldog Series 120 Model 125 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | BH120/338 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-360 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 405 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Jordanian Air Force |
| Address |
Amman, Jordan |
405
1970 Kamov Ka-26 Hoodlum, c/n 7001405
Airframe Info
| Manufacturer | Kamov |
| Model | Ka-26 Hoodlum Search all Kamov Ka-26 Hoodlum |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 7001405 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Vedeneyev M14-V26 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 405 |
| Current Status | De registered |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
Börgönd, Fejér Hungary |
405
1953 Cessna L-19A Bird Dog, c/n 22884
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | L-19A Bird Dog Search all Cessna L-19A Bird Dog |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 22884 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-470-11 rated at 213 hp. |
Aircraft
| Registration Number | 405 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea de Chile (FACh) |
| Address |
Las Condes Air Base, Santiago Chile |
405
Antonov An-12, c/n Not found
Airframe Info
| Manufacturer | Antonov |
| Model | An-12 Search all Antonov An-12 |
| Construction Number (C/N) | Not found |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
UR-CEN
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | 405 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Afghanistan |
405
Mikoyan-Gurevich MiG-17PF, c/n 0405
Latest photos of 405
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-17PF Search all Mikoyan-Gurevich MiG-17PF |
| Construction Number (C/N) | 0405 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1F |
Aircraft
| Registration Number | 405 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Szolnoki Rep?l? M?zeum |
| Address |
Szolnok, Hungary |
405
Mil Mi-17, c/n 103M05
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-17 Search all Mil Mi-17 |
| Construction Number (C/N) | 103M05 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 27 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117MT |
| Also Registered As |
RA-25821
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | 405 |
| Current Status | To civil register |
Owner
| Owner | Bulgarian Air Force |
| Address |
Graf Ignatievo Air Base, Bulgaria |
405
Antonov An-26, c/n 717900
Latest photos of 405
Airframe Info
| Manufacturer | Antonov |
| Model | An-26 Search all Antonov An-26 |
| Construction Number (C/N) | 717900 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 45 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko-Progress AI-24T |
Aircraft
| Registration Number | 405 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Hungary |
405
Zlin Z-242L, c/n 0787
Airframe Info
| Manufacturer | Zlin |
| Model | Z-242L Search all Zlin Z-242L |
| Construction Number (C/N) | 0787 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming AEIO-360A 1B6 200hp |
Aircraft
| Registration Number | 405 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Croatian Air Force and Air Defence |
| Address |
Zadar-Zemunik Air Base, Croatia |