Aircraft 406 Data
8
aircraft records found
406
1975 Antonov An-26, c/n 3767
Latest photos of 406
Airframe Info
| Manufacturer | Antonov |
| Model | An-26 Search all Antonov An-26 |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 3767 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 45 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko-Progress AI-24A |
Aircraft
| Registration Number | 406 |
| Mode S (ICAO24) Code | 473C0F |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
406
1970 Kamov Ka-26 Hoodlum, c/n 7001406
Airframe Info
| Manufacturer | Kamov |
| Model | Ka-26 Hoodlum Search all Kamov Ka-26 Hoodlum |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 7001406 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Vedeneyev M14-V26V |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 406 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1971-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1983-00-00 |
Owner
| Owner | MH 90. Oszkár Asbóth courier helicopter regiment |
| Address |
Börgönd, Fejér Hungary |
406
1964 Mikoyan-Gurevich MiG-21PF, c/n 760406
Latest photos of 406
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21PF Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21PF |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 760406 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R-11F2-300 |
Aircraft
| Registration Number | 406 |
| Current Status | De-registered Crashed |
| Registration Cancel Date | 1981-04-07 |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
406
1963 Lockheed C-130BZ Hercules, c/n 282-3767
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | C-130BZ Hercules Search all Lockheed C-130BZ Hercules |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | 282-3767 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | 406 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 1963-02-00 |
Owner
| Owner | South African Air Force |
| Address |
, South Africa |
406
PZL-Mielec Lim-5 (MiG-17F), c/n 1C0406
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | Lim-5 (MiG-17F) Search all PZL-Mielec Lim-5 (MiG-17F) |
| Construction Number (C/N) | 1C0406 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1F |
Aircraft
| Registration Number | 406 |
| Current Status | Exported to United States |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
406
Mil Mi-171E, c/n Not found 406
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-171E Search all Mil Mi-171E |
| Construction Number (C/N) | Not found 406 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117VM |
Aircraft
| Registration Number | 406 |
| Current Status | Crashed on November 11, 2017 |
Owner
| Owner | Iraqi Army Aviation Corps |
| Address |
Kut Air Base, Iraq |
406
Lockheed UP-3A Orion, c/n 185-5059
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | UP-3A Orion Search all Lockheed UP-3A Orion |
| Construction Number (C/N) | 185-5059 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-10W |
Aircraft
| Registration Number | 406 |
| Current Status | Stored |
Owner
| Owner | Servicio de Aviación de la Armada de Chile |
| Address |
Viña del Mar, Chile |
406
13-PQ
Dassault Mirage IIIE, c/n 406
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage IIIE Search all Dassault Mirage IIIE |
| Construction Number (C/N) | 406 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9C-3 |
Aircraft
| Registration Number | 406 |
| Alternative Code/Name | 13-PQ |
| Current Status | Written off October 3, 1968 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |