Aircraft 44 Data
17
aircraft records found
44
2015 Dassault Rafale M, c/n 44
Latest photos of 44
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale M Search all Dassault Rafale M |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 44 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Snecma M88-2 |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Naval Aviation) |
| Address |
Landivisiau Naval Air Base, Bretagne France |
44
Antonov An-26, c/n 9603
Airframe Info
| Manufacturer | Antonov |
| Model | An-26 Search all Antonov An-26 |
| Construction Number (C/N) | 9603 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 45 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Ukraine |
44
BQ
Dassault Mirage IVA, c/n 44
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage IVA Search all Dassault Mirage IVA |
| Construction Number (C/N) | 44 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Alternative Code/Name | BQ |
| Current Status | Stored |
Owner
| Owner | French Air Force |
| Address |
Cazaux, France |
44
Mikoyan-Gurevich MiG-23MLD, c/n Not found 44
Latest photos of 44
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-23MLD Search all Mikoyan-Gurevich MiG-23MLD |
| Construction Number (C/N) | Not found 44 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | National Museum of the USAF |
| Address |
Dayton, Ohio United States |
44
Breguet 1150 Atlantic, c/n 44
Airframe Info
| Manufacturer | Breguet |
| Model | 1150 Atlantic Search all Breguet 1150 Atlantic |
| Construction Number (C/N) | 44 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
44
3.10-LC
Dassault Mirage IIIC, c/n 44
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage IIIC Search all Dassault Mirage IIIC |
| Construction Number (C/N) | 44 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Atar 09 |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Alternative Code/Name | 3.10-LC |
| Current Status | Preserved at Touchay |
Owner
| Owner | Musée Aéronautique du Berry |
| Address |
, France |
44
Dassault Super Etendard, c/n 44
Latest photos of 44
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Super Etendard Search all Dassault Super Etendard |
| Construction Number (C/N) | 44 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 8K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Naval Aviation) |
| Address |
, France |
44
PZL-Mielec M-28-05 Skytruck, c/n AJE003-17
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | M-28-05 Skytruck Search all PZL-Mielec M-28-05 Skytruck |
| Construction Number (C/N) | AJE003-17 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada 1,100 hp PT6A-65B |
| Also Registered As |
N317JG
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Current Status | Active service with 1 Eskadril |
| Delivery Date | 2019-03-12 |
Owner
| Owner | Estonian Air Force |
| Address |
, Estonia |
44
315-VQ
Socata TB-30 Epsilon, c/n 44
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TB-30 Epsilon Search all Socata TB-30 Epsilon |
| Construction Number (C/N) | 44 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-540-L1B5D |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Alternative Code/Name | 315-VQ |
| Current Status | Storage at Châteaudun Air Base |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
44
118-EQ
Dassault Mirage 2000-5F, c/n 208
Latest photos of 44
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000-5F Search all Dassault Mirage 2000-5F |
| Construction Number (C/N) | 208 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Alternative Code/Name | 118-EQ |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Armée de l'Air |
| Address |
Paris, France |
44
Saab JAS-39D Gripen, c/n 39842
Airframe Info
| Manufacturer | Saab |
| Model | JAS-39D Gripen Search all Saab JAS-39D Gripen |
| Construction Number (C/N) | 39842 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Volvo RM12 |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
44
Sud-Ouest SO-30P Bretagne, c/n Not found 44
Airframe Info
| Manufacturer | Sud-Ouest |
| Model | SO-30P Bretagne Search all Sud-Ouest SO-30P Bretagne |
| Construction Number (C/N) | Not found 44 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800-CA18 Double Wasp |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Aéronavale (French Naval Aviation) |
| Address |
, |
44
Nord N-2501F, c/n 44
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | N-2501F Search all Nord N-2501F |
| Construction Number (C/N) | 44 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA-Bristol Hercules radial |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Current Status | Long-term restoration |
Owner
| Owner | Ailes Anciennes du Bourget |
| Address |
Le Bourget, Paris, France |
44
Mil Mi-4, c/n Not found 44
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-4 Search all Mil Mi-4 |
| Construction Number (C/N) | Not found 44 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Shvetsov Ash-82V |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Bulgaria Air Force / Krumovo Air Museum |
| Address |
Plovdiv Krumovo, Plovdiv 4000 Bulgaria |
44
Yakovlev Yak-52, c/n 855504
Airframe Info
| Manufacturer | Yakovlev |
| Model | Yak-52 Search all Yakovlev Yak-52 |
| Construction Number (C/N) | 855504 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | DOSAAF |
| Address |
, Russian Federation |
44
Mil Mi-10 Harke, c/n 8680604K
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-10 Harke Search all Mil Mi-10 Harke |
| Construction Number (C/N) | 8680604K |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Soloviev D-25V |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Central Air Force Museum |
| Address |
Monino, Russian Federation |
44
Dassault Mystere IVA, c/n 44
Latest photos of 44
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mystere IVA Search all Dassault Mystere IVA |
| Construction Number (C/N) | 44 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 44 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |